A Natura 2000 tölgyerdők szerkezeti és kompozíciós biodiverzitásának növelését célzó természetvédelmi eszközök
Időszak: 2017.07.01 - 2026.12.31
Téma: Élőhelyek helyreállítása
Forrás: LIFE
<p>A projekt célja: NATURA 2000 tölgyerdők természetvédelmi kezelése, szerkezeti és összetételi diverzitásának növelése; mert a változatosság gyönyörködtet!</p>
Azonosító szám: LIFE-16/NAT/IT/000245 LIFE4OakForests
Forrás: LIFE (http://ec.europa.eu/environment/life/)
Az életteli erdőkért
Természetes tölgyerdők Európában mára már alig maradtak. Az erdők szerkezeti és faji változatossága jelentős mértékben lecsökkent. Az egykorú, illetve egyfajú faegyedekből álló erdők ökológiailag sérülékenyek, kevéssé állnak ellen az özönnövények térhódításának, az időjárási szélsőségeknek vagy éppen a rovarok tömeges elszaporodásának. A fák természetes erdőkhöz közelítő koreloszlása, faji és szerkezeti gazdagítása ugyanakkor stabilabbá teszi az erdőt, amelyben már több száz rovar, madár, illetve számos emlős faj képes megtalálni otthonát.
Célszámok
A Nemzeti Park Igazgatóság mintegy 600 hektáros területén a LIFE projekt keretében most lehetőségünk nyílik természetszerűbb, szerkezet gazdag tölgyerdők kialakítására. A természetvédelmi kezelések során öt különböző helyszínen összesen 210 ezer facsemetét ültetünk, közel 30 hektáron visszaszorítjuk az özönnövényeket és több, mint 350 madár-, illetve denevér odút helyezünk ki. Az özönnövényekkel fertőzött gócokat szinte „sebészeti” beavatkozásokkal fogjuk eltávolítani az erdőből, melyek helyére tölgyeket, kőriseket, juharcsemetéket ültetünk, megsegítve a természetes erdei szövet regenerálódását. Továbbá kisebb erdei tisztások, napsütötte lékek, illetve lábon álló holtfák képzésével változatos mikro-élőhelyeket létesítünk az erdőlakó fajok számára.
Projekt területek és zászlósfajok
A projekt keretében öt beavatkozási területen zajlanak majd a természetvédelmi kezelések, melyek megteremtik a lehetőségét, hogy pl. a diósjenői erdők mélyén megbúvó védett közép fakopáncs, vagy a nagyoroszi területeken a vadmacskák populációja növekedjen. A Fóti-Somlyón javítjuk a pannon molyhos tölgyesek, illetve az euro-szibériai erdőssztyepp tölgyesek állományait. Az esztergomi Tábla-hegy, Sáros-völgy területén visszatelepítjük a ritka, de a madarak, és a vad számára ínycsiklandó táplálékot szolgáló dunai berkenyét. A budai Sas-hegy hegylábi részein elősegítjük a termőhelyre jellemző molyhos tölgyes erdő regenerációját a túlzottan elszaporodott cserjék, özönnövények visszaszorításával, ügyelve többek közt az olyan ritka orchidea fajok populációira, mint a méhbangó és a bíboros kosbor. A természetvédelmi kezelések mellett rekreációs célú fejlesztéseket is elvégzünk; így pl. padokat, asztalokat, ismeretterjesztő táblákat helyezünk ki az erdőben.
Partnerek
A Duna-Ipoly Nemzeti Park mellett a Bükki és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park is részt vesz a projektben. A szakmai és a társadalmi kapcsolatok elmélyítéséért a WWF, illetve az Érmelléki Természetvédelmi és Turisztikai Egyesület a felelős, a természetvédelmi kezelések ökológiai monitorozását pedig az MTA Ökológiai Kutatóközpont látja el. A koordinációs feladatokat a Fencon KFT végzi. A pályázat nemzetközi együttműködésben valósul meg; az itáliai Romagna-Biodiverzitás Naturparkban 500 hektáron hasonló élőhely-rehabilitációs tevékenységeket végeznek el.
Kitekintés
Közös célunk további 20 000 ha hazai és 180 ezer ha olaszországi erdő természetvédelmi kezeléséhez szakmai útmutatást készíteni együttműködve hasonló LIFE projektekkel (Kiskunsági Nemzeti Park). A természet-közeli, szerkezet gazdag erdők több ezer élőlény számára nyújtanak élőhelyet; ha vissza adjuk számukra a megfelelő életfeltételeket!
További információk:
http://hu.life4oakforests.eu/
LETÖLTHETŐ DOKUMENTÁCIÓ
Támogatási megállapodás:
Partnership agreement (eng) >>
Közbeszerzések:
- Invazív irtás
- Terepjáró:
Központosított közbeszerzés >>
A közbeszerzési hatóság hirdetménye ITT tekinthető meg.
Szerződések:
Természetvédelmi erdőkezelés, Fót >>
Erdőszerkezet gazdagítás, Fót >>
Erdőszerkezet gazdagítás, Nagyoroszi >>
Terepjáró >>
Csemete ápolás fóti erdőrészletekben 2020-21 >>
Csemetebeszerzés, Esztergom >>
Erdősítési munkák, közbeszerzés 2021 >>
Fakitermelés, Eszetergom, 2020 >>
Fakitermelés, Fót 2021 1.ütem >>
Fakitermelés, Fót 2021 2.ütem >>
Kézi csemete ültetési és vágástakarítási munkák 2021 >>
Lékek, holtfa, tisztítás képzés, Esztergom 2021 >>
Lékek, holtfa, tisztítás képzés, Nagyoroszi, Diósjenő vizes élőhely 2021 >>
Lékek, holtfa, tisztítás képzés, Nagyoroszi 2021 >>
Sas-hegy orchideás folt kezelése 2020 >>
Betontörmelékek eltávolítása 2022 >>
Erdőszerkezet gazdagítás, Esztergom 2022 ősz >>
Erdőszerkezet gazdagítás, Esztergom 2022 >>
Eszergomi rakodók rendberakása 2022 >>
Fóti rakodók rendberakása 2022 >>
Kézi csemete ültetés, Fót 2022 >>
Lőszermentesítés, Esztergom 2022 >>
Lőszermentesítés, Sas-hegy 2022 >>
Promóciós anyagok beszerzése 2022 >>
Sas-hegyi erdészeti munkák 2022 >>
Sas-hegy kerítés építés 2022 >>
Zoológiai kontroll monitoring, denevérek >>
Zoológiai kontroll monitoring, futóbogarak >>
Kapcsolódó programok
A Víz Világnapja Királyréten
Családi napunkon jellegzetes börzsönyi élőhelyek, a középhegységi patakok és a tölgyerdők élővilágát fürkésszük.
TovábbTéltemető Családi nap
Idén is szeretettel várunk mindenkit tavaszváró családi napunkra a Sas-hegyen
TovábbKapcsolódó hírek
Isten éltesse, Dr. Jane!
Dr. Jane Goodall 90. születésnapját rétkeresztelővel ünnepeltük a Budai Sas-hegyen.
TovábbNyust mustra a Börzsönyben
A vadmacska után ezúttal egy NYUSZT (Martes martes) nézett a Börzsönyben kihelyezett vadkameráink egyikébe.
TovábbBörzsönyi vadmacska - szemtől szembe
Továbbra is jól érzi magát az elkerített projektterületen élő, fokozottan védett vadmacska (Felis silvestris).
TovábbFőszerepben a TÖLGY
Az esztergomi Duna Múzeum adott helyet a május 12-én megrendezett természetismereti napnak, melynek központi témája a tölgyfa volt.
TovábbMegújult a Strázsa-hegyi tanösvény
Esztergom-Kertvárosban, a Kis-Strázsa-hegyen vezető tanösvényünk népszerű kirándulóhely, melyet a környékbeliek is szívesen látogatnak. 2002 óta szabadon látogatható tanösvény vezet körbe a hegyen, melynek kiinduló és végpontja a Kökörcsin ház. Az 1,2 km-es körtúra a Strázsa-hegy északi oldalán visz föl a toronyhoz és a déli oldalán hoz le. A tetején magasodó kilátó toronyból körpanoráma nyílik, ahonnan tiszta időben még a Tátra csúcsai is láthatóak.
TovábbKörnyezeti nevelés az Ipoly ártéren
Május 24-én Ipolyvecén tartottuk meg a hagyományos Ipoly-völgy Kincsei rendezvényünket, melyen mintegy 360 környékbeli óvodás és iskolás vett részt.
TovábbErdei vizes élőhelyek fejlesztése a Kámor-hegy és Drégely vára alatt
Az intenzív erdőgazdálkodás és a klímaváltozás miatt az erdei vizes élőhelyek rendkívül visszaszorultak.
TovábbTéltemető családi nap a Sas-hegyen
Szombaton ingyenes, „téltemető-tavaszváró” családi napot rendeztünk a Sas-hegyen, ahol a látogatók megismerkedhettek a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület különleges természeti értékeivel.
TovábbMegújul a Strázsa-hegyi tanösvény!
A tanösvény fejlesztése során nemcsak a szakmai tartalom és bemutatás frissül, de a használaton kívüli talajeróziót gyorsító utakat lezárjuk, valamint a hegytetőn pihenőpontot alakítunk ki.
TovábbSéta és fórum a Sas-hegyen
Tegnap egy kellemes esti séta során értékeltük a Sas-hegy déli lejtőjén megvalósított fejlesztéseinket.
TovábbNegyvenezer facsemetét ültettünk
2021 tavaszán a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság az esztergomi projektterületen 40 ezer csemetét ültetett az invazív növényektől és a lőszerektől mentesített területeken.
TovábbElkészültünk! - Sas-hegyi fejlesztések a védett értékekért és a látogatókért
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Sas-hegy hegylábi részén rekreációs célú fejlesztéseket hajtott végre 2020 őszén. A folyamatos természetvédelmi kezeléseket kiegészítő munka végrehajtása a lakossági igények figyelembe vételével történt.
TovábbFejlesztések a Sas-hegyen a védett értékek és a látogatók érdekében
A Sas-hegy hegylábi részén a folyamatos természetvédelmi kezelések mellett szeptembertől a lakossági igények figyelembe vételével megkezdjük a rekreációs célú fejlesztések kivitelezését is.
TovábbFejlesztések a Sas-hegyen
A Budai Sas-hegy hegylábi részén a természetvédelmi kezelések mellett a lakossági igények figyelembe vételével kezdődnek fejlesztések a Igazgatóságunk kivitelezésében.
TovábbA fény és az árnyék játéka
A sűrű sötét erdőnek, a benapozott tisztásnak vagy az erdőbe éppen beszűrődő fénysugaraknak mind megvan a maga bája, sőt az ökológiai és erdészeti funkciója is. A fény és az árnyék megfelelő összhangjával a LIFE4OakForests projekt keretében erdő-felújítási munkákat végzünk, ritka fafajokat segítünk meg és özönnövényeket szorítunk vissza.
TovábbÖnkéntes napok a Fóti-Somlyón
Iskolásokkal és fóti önkéntesekkel végeztünk élőhely-rekonstrukciós munkákat a Fóti-Somlyó Természetvédelmi Területen.
TovábbJane Goodall fát ültetett a Sas-hegyen
Dr. Jane Goodall a Life4OakForests projekt és a Jane Goodall's Roots&Shoots program keretében augusztus 9-én három őshonos facsemetét ültetett el a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő Sas-hegy lejtőin, a Life4OakForests projekt egyik helyszínén.
TovábbTölgytortát kapott a 60 éves Sas-hegyi TT
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Tölgyes Life projekt támogatásával 2018. október 13-án egy ingyenes családi nap keretében ünnepelte a Sas-hegy Természetvédelmi Területté nyilvánításának 60. évfordulóját.
TovábbNyárias séta a Sas-hegy Védő Egyesülettel
A Föld Napja előtti délután találkoztunk a Látogatóközpont előtt a Sas-hegy Védő Egyesület lelkes és elkötelezett tagjaival, hogy megismertessük velük a tervezett fejlesztéseinket. Dr Koncz Péter projektvezető felvázolta a LIFE4OakForests célkitűzéseit és a tervezett beavatkozásokat.
TovábbErdőt „vetettünk”
Megtörtént az első kapavágás a LIFE4OakForests projekt keretében! Több mint három mázsa tölgymakkot kapáltunk be önkéntesek segítségével a Fóti-Somlyó özönnövényekkel borított területein. Munkánkkal elősegítettük a termőhelyre jellemző őshonos molyhos és cseres tölgyesek regenerációját.
TovábbKapcsolódó helyek
Natura 2000 hálózat
Az Európai Uniós természetvédelem legfontosabb eszközei a madárvédelmi (79/409/EEC) és az élőhelyvédelmi (92/43/EEC) irányelv. A két jogszabály rendelkezései szerint kijelölt természetvédelmi területek közös európai rendszere a Natura 2000 hálózat. A Natura 2000 hálózat célja a közösségi szinten jelentős, veszélyeztetett növény- és állatfajok és élőhelytípusok védelme, és ezen keresztül a biológiai sokféleség megőrzése és hosszú távú fennmaradásának biztosítása.
Tovább