Jókai-kert TT

A park a présház épületével

Jókai Mór életében meghatározó volt a természet- és kertszeretet. Kertészet iránti szenvedélyének hódolva vásárolta meg 1853-ban a Svábhegyen lévő telket - felhagyott kőbányát - a rajta álló házzal együtt.

A területet borító sűrű bozót helyébe szőlőt és gyümölcsfákat telepített. A gyakori erős szél ellen hársat, juharféléket, szilt, barkócát (berkenyét), vadgesztenyét, diót ültetett, a ház körül kisebb díszparkot alakított ki. A svábhegyi családi ház kertjében zajló szüretek a magyar művészeti élet nagy eseményei voltak, a korabeli szellemi élet egyik központja alakult itt ki.
A kert az író halála után gazdát cserélt, majd fokozatos hanyatlásnak indult, s az épületet rossz állapota miatt le kellett bontani.Hogy a kert újra méltó legyen megálmodójához, Jókai szellemében állítottuk helyre. Gyümölcsfákat ültettünk, rózsakertet és szőlőlugast létesítettünk, a szélfogó erdősávokat felújítottuk és az agresszívan terjeszkedő növényfajokat eltávolítottuk. A Petőfi Irodalmi Múzeummal és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel összefogva Jókai korát és a kert természeti értékeit bemutató információs táblák, madárodúk és madáritatók kerültek kihelyezésre.
 
A Jókai-kert 1975 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2007 óta pedig védett történeti kert. Jelenleg az alábbi intézményeknek ad otthont:
 
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Petőfi Irodalmi Múzeum - Jókai Emlékszoba
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár

Kapcsolattartó:

Kővári Anita

E-mail:

kovaria@dinpi.hu

Telefon:

+36 30 663 4670

Látogatással kapcsolatos információk: lásd. Bemutatóhelyek/Jókai-kert vagy lent a kapcsolódó helyszíneknél.

Jókai-kert

2023. őszétől újra várjuk a Jókai-kertbe szakvezetéses programokkal a gyerek-és felnőtt csoportokat! A foglalkozások és szakvezetéses séták előzetes bejelentkezés alapján vehetők igénybe.



A kert egyéni látogatók számára sajnos továbbra sem látogatható, mivel bizonyos részein továbbra is építési munkák zajlanak! Megértésüket és türelmüket köszönjük!

Tovább

Kőpark tanösvény

A Szemlő-hegyi-barlang felett került kialakításra a hazai kőzeteket bemutató tanösvény. Egy rövid sétával évmilliókon átívelő események "termékeivel" ismerkedhetnek meg az idelátogatók.

Tovább
További kapcsolódó helyek megjelenítése További kapcsolódó helyek elrejtése

Zöld irodalomóra

Interaktív kert-és irodalomtörténeti sétánkon a diákok aktív bevonásával tesszük élménytelivé a kerthez és Jókaihoz való kapcsolódást. Körbejárva a kertet megérezhetnek valamit abból, miért szeretett bele írónk ebbe a paradicsomi helybe, megtudhatják hogyan alakított ki az elhanyagolt kőbányából „tündérkertet”, miként küzdött meg a szőlő és gyümölcsfák összes ellenségével, s hogyan tudott dolgozni még idős korában is fiatalokat megszégyenítő munkabírással.

Tovább

Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár

A könyvtár a svábhegyi Jókai-kertben, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság központi irodaépületében található (Budapest XI., Költő u. 21.).

Tovább
További kapcsolódó szolgálatások megjelenítése További kapcsolódó szolgálatások elrejtése

VEKOP-4.2.1-17-2017-00002 A természet felfedezésének élményét nyújtó bemutatóhelyek fejlesztése Natura 2000 fajok és élőhelyek megismertetése érdekében, Budapest vonzáskörzetében – II. ütem

Megvalósult

A projekt célja a Jókai-kert épületeinek és növényállományának felújítása, a kert új funkciókkal való kibővítése.

Tovább
Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.