3.01 Mocsárrehabilitáció, zsilippel: Hajta-mocsár és Öreg-Hajta vízellátása

3.01

A 2023-ban 25 éves Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet névadó vízfolyának a Hajta-pataknak a sorsa igen különleges. Térségében jelentős természeti értékek maradtak fenn, melyek megőrzésének a kulcsa a víz. A DINPI immár a 3. projekjét készíti elő, mellyel remélhetően hosszú távon javulnak a vízhiányos térség kilátásai.

A DINPI átfogó vizes élőhely-fejlesztési projektének második eleme („A Tápió-Hajta kisvízfolyásainak komplex fejlesztését célzó beruházások előkészítése” című projekt) helyszíne a Jászberény közigazgatási területére (a Jászfelsőszentgyörgy és Nagykáta felé) eső kiterjedt Hajta-mocsár vízpótlása.

 

A hajdan lefolyástalan, kiterjedt mocsaras, lápos mélyedés a múltbéli vízrendezések, majd a klímaváltozással járó növekvő aszályhajlam miatt kiszáradt. A DINPI a terület mellett elfolyó, kanalizált Hajta patakon zsilip építésével, víz kivezetésével kívánta mérsékelni a terület kiszáradását, a vízigényes élőhelyek és fajok visszaszorulását. A Hajta patakból történő vízpótlás mellett előkészítés alatt áll a Zagyvából történő vízpótlás és más, a talajvíz szintjét emelő megoldások alkalmazása is.

A kiszáradás kockázata miatt egy csatornákkal összekötött tóka rendszer is kiépítésre került. A kis tavacskák aszályos időszakban a vízi élővilág utolsó menedékhelyei, refúgiumai.

A terület természetes domborzati adottságai és kiterjedése miatt jelentős víztározókapacitással is rendelkezik, illetve éppen ezért nehéz teljes körű vízellátása.

 

A további beavatkozások esetében az esetleges víztöbbletet az Öreg-Hajta elhagyott medereibe és az Ős-Zagyva holtágaiba tervezik vezetni. A továbbvezetés lehetőségét korszerű , szemléletes technológiával is vizsgáltuk, melyről részletesebben, videókkal itt számolunk be. Ide a modellezéses aloldal linkje és viszont!

 

A projektről további információk érhetők el itt:

https://www.youtube.com/watch?v=6cO1sHjS-ow

 

 

·        térkép: GIS-alapú térképkivágat

·        fotó: pótlás: DI, esetleg: NA

Tápió-mente komplex élőhelyvédelmi infrastruktúra fejlesztése

Megvalósult

A jászberényi Hajta-mocsár területén a KEHOP pályázat keretében lehetőségünk nyílt a vizes élőhelyek rehabilitációjára a patak időszakos visszaduzzasztásával.

Tovább

A Tápió-Hajta kisvízfolyásainak komplex fejlesztését célzó beruházások előkészítése

Megvalósult

A projekt kizárólag projektelőkészítési elemeket tartalmaz. Megvalósítása révén, annak befejeztével elérni kívánt specifikus szakmai-természetvédelmi cél olyan fejlesztések megvalósítását megalapozó részletes szakmai projektkoncepció kidolgozása, mely elősegíti a Tápió-Hajta vízrendszerében található vizes élőhelyek vízellátásának biztosítását, a hosszabb ideig tartó felszíni vízborítás elérését, a talajvízszint ingadozás mérséklését, a meglévő, természetvédelmi szempontból jelentős értéket képviselő vizes élőhelyek állapotjavítását, az optimális vízkormányzást. Ehhez kapcsolódóan hozzájárulnak a vizes élőhelyekhez kötődő növény- és állatfajok számára kedvező ökológiai állapot biztosításához, különös tekintettel a célterületeken előforduló Natura 2000 kijelölés alapjául szolgáló közösségi jelentőségű fajokra és élőhelytípusokra.

Tovább
További kapcsolódó pályázatok megjelenítése További kapcsolódó pályázatok elrejtése
Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.