A vízmegtartás lehetőségeinek átnézeti rajza.

Természetalapú vízmegtartás alaptérkép

Rajzunkon a táj idealisztikus, de szinte valós látképére halmoztuk fel a későbbiekben bemutatásra kerülő elvi megoldásokat.

A mellékelt ábrán a természetalapú megoldások egy részét, valamint a kiváltó tényezőket, klímaváltozással összefüggő egyes kezelendő helyzeteket mutatjuk be, alapja egy valós tájrészlet, a három vízfolyással (Alsó és Felső-Tápió, Gombai-patak) érintett Tápióbicske, némi alkotói szabadsággal élve a Hajta-patak menti tájelemek, célszerinti átrajzolásával.

A konkrét mintaterület kiválasztására azért is került sor, mert Igazgatóságunk több, megvalósult, természetalapú, természetközeli vízmegtartó tevékenysége Igazgatóságunk Dél és Kelet Pest megyei tájegységhez, többek közt a Tápió és mellékvizeinek vízgyűjtőjéhez kötődik.

Továbbá, Tápióbicske azon, egyelőre kisszámú magyar település közé tartozik, mely a település nagy részére természetalapú vízmegtartási célú koncepciót készíttetett, felismerve azt, hogy a klímaváltozás a társadalom és a gazdaság, de a környezet és a természet számára is nagy kihívást jelent.

A klímaváltozás meghatározó jelei, jelenségei például, a hirtelen megjelenő, koncentrált nagycsapadékok, melyek gyakran villámárvizeket (flash flood-okat) okoznak. A „vízmérleg” másik oldalán az aszályos időszakok megnyúlását, általánossá válását, a vízhiány elmélyülését látjuk.

A klímaváltozás globális léptékű jelenség, melynek vannak a Föld bolygó-létéből fakadó, univerzális léptékű okai is. Ezeken nem tudunk változtatni, azonban a földfelszín hasznosításának megváltoztatásával kapcsolatosan számos, műszaki és természetalapú beavatkozási lehetőségünk van:

Közismert pl. az erdei és vizes élőhelyek lokális, sőt, összeadódva, regionális léptékű klímaszabályzó, klímakiegyenlítő szerepe. Közismert, hogy a vizes élőhelyek szárazodnak, miközben másutt vízkárokkal küzdenek. Kézenfekvő tehát a táj klímaszabályozásában vízgazdálkodási eszközöket alkalmazni, melyek lehetnek ún. szürke infrastruktúrák (műtárgyak, mint pl. egy zsilip, vagy tározótó), vagy lehetnek, ún. kék és zöld infrastruktúrák, mint egy hajdani mocsár területének bevonása az árvizek szétterítése, elvonulásának lassítása, hozamainak csökkentése érdekében. A természetalapú megoldások - egyre terjedő idegen szóval és rövidítéssel élve: Nature based solutions, Nbs – a táj természetes adottságaira és az élővilág nyújtotta segítségre, az ökoszisztéma szolgáltatásokra építenek.

A természetalapú megoldásokat, mindezidáig az emberiség mellőzte, bízva abban, hogy a technikai fejlődés és a költségek rendelkezésre állása segít megbirkózni az előtte álló feladatokkal. Látni kell azonban, hogy a műszaki megoldások elszegényítették a tájat, és nemcsak az élőhelyeket tették tönkre, fajok életfeltételeit szüntették meg, hanem tulajdonképpen a helyi klímaszabályozás lehetőségeiről is lemondanak, továbbá, az árvizek és aszályok okai is egyúttal. Látni kell, másfelől, hogy csak műszaki megoldással sok tízezer km2-nyi terület klímaszabályozását nem lehet megoldani, élni kell a természetes adottságokkal, így a kiszáradt mocsarak és folyó medrek tározókapacitásával, az erdők és gyepek erózióvédelmi jelentőségével, a vízmosáskötés természetes vagy természetes alapanyagú megoldásaival. A szürke, a kék és a zöld megoldásokat sokszor együtt, egymás támogatására kell alkalmazni. Ez egy új tudomány, mely mellett a DINPI természetvédelmi kezelőként elkötelezett.

 

Az ábrát (amely nagyobb méretben itt tekinthető meg) Ruzics Csilla tájépítészmérnök készítette, Dukay Igor természetvédelmi mérnökkel, szakértővel együttműködve.

A továbbiakban 25 témakör kerül kifejtésre:

 
1. Szántóföldek
2. Erdők
3. Települések belterülete
4. Művelésiág-váltás
5. Időszakos vízfolyások,  vízmosások
6. Régi patak- és folyómeder
7. Szikes tavak és szikes területek rehabilitációja
8. Mocsárrehabilitáció 
9. Zsilip
10. Lecsapoló árok feltöltése
11. Lápos-mocsaras patakvölgy, mélyvonulat 
12. Rönk-terelők 
13. Oldaltározó
14. Hordalékfogó műtárgy
15. Hosszirányú átjárhatóság biztosítása
16. Esőkert 
17. Gyepes árok
18. Burkolt árok
19. Vízkivezetés erdei útról 
20. Lefolyáslassító rönkmű
21. Töltésút általi lefolyáslassítás
22. Vízmosás 
23. Vízmosás kötés 
24. Patakmeder kanyargósabbá tétele
25. Hódgát, hódmocsár és hódgát-analóg

 

Visszalépés az Adjuk vissza a a tájnak! oldalra.

Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.