Nyári táboraink nagy sikerrel zárultak 2023-ban is, több helyszínen, változatos programokkal. Mind a gyerekeknek, mind pedig táboroztatóinknak életre szóló élményekben volt részük ebben az évben is, de beszéljenek magukért a kollégáktól és a táborozóktól kapott beszámolók.
Kócsag tábor Dinnyésen
A Kócsag táborban minden nap egy-egy élőlény csoporttal ismerkedtünk, egészen közelről. A patakból szűrőkkel horgásztuk ki a parányi vízi élőlényeket és mikroszkóp alatt megvizsgáltuk őket. Növény memorit készítettünk, hüllő és kétéltű csontvázakat, bőröket tanulmányoztunk. Az egyik legizgalmasabb program a madárgyűrűzés volt, ahol mindenki több kis nádi énekesmadarat is elengedhetett a kezéből. A dinnyési Várparkba és a Sóstó Vadvédelmi Központba is ellátogattunk, meséltek nekünk az állatok gyógyításáról, pici mókussal, páncélsérült teknőssel, denevérekkel, gólyákkal és ragadozómadarakkal találkoztunk.
A sok izgalmas délelőtti program után délutánonként közösen egy folytatásos mesét írtunk és rajzoltunk, az aznapi élményeket beleszőve a történetbe. Kézműveskedtünk, sok-sok karkötő, szitakötő, béka készült a tábor folyamán.
A táborozók beszámolója:
Nyáron részt vettem a dinnyési Kócsag táborban, ahol mindenféle tevékenységet csináltunk. Volt köztük madárgyűrűzés, bogár, rovar vizsgálat, memória kártya készítés, várpark látogatás. Az én kedvencem a Sóstói túra volt. Ott megnéztük a megmentett állatokat és a madarak testfelépítését. Szereztünk tapasztalatot, tudást és élményt.
Azért tetszett a Kócsag tábor mert sokat kézműveskedtünk és lettek új barátaim. A fiúknak segítettünk a csapda építésben. Távcsővel nézhettünk madarakat és egy kis denevért is közelről láttunk. Még azóta is eszembe jutnak a tábori események, mert az utolsó napon elkezdett karkötőt azóta is csinálgatom és az ott készített szitakötő a szekrényemet díszíti. Jövőre is szeretnék menni!
Nagyon jó volt, hogy a kezünkbe foghatunk madarakat. Az is, hogy sokat kézműveskedtünk, klassz memóriajátékot készítettünk, meg szitakötőt. Tetszett, amikor vízből gyűjtöttünk mindenféle rovarokat, és hogy összehasonlítottuk őket a Velencei-tóban levőkkel. Tartottak nekünk hüllőkről előadást és voltunk a Sóstó parkban ahol láttunk sünetetést és egy kis babamókust is, aki a gondozóján mászkált.
Táborvezető:
Gáll Zsuzsanna környezeti nevelő (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Vértes - Mezőföldi Tájegységi Osztály)
Börzsönyi tábori kalandok
Királyréten, a Hiúz Házban minden évben szervezünk táborokat. Célunk, hogy az itt töltött napok alatt felkeltsük a gyerekek kíváncsiságát, és közvetlen élményekkel eloszlassuk a félelmeiket, hogy vágyjanak vissza a természetbe később is. Kalandokban legyen részük, mint például az esti rákászkodás, tábortűz, kunyhóépítés, hajnali horgászat, vagy bivakolás a csillagos ég alatt. A gyerekek számára így válhat a természetvédelem közösségi élménnyé, amit aztán haza is csempészhetnek.
Dancs Kíra, visszajáró táborozónk beszámolója:
Az elmúlt öt évben hat alkalommal volt lehetőségem visszatérni a táborba, legutoljára már segítőként. Ezalatt rengeteget változott a társaság körülöttem, így mindig új barátokra lelhettem. Az évek során különböző táboroztatókkal is megismerkedhettem, és minden évben máshogy meséltek az élővilágról, így végül teljesen beépült a tudásomba és kiváló alapként szolgál. Habár évente változnak a foglalkozások, de különösen tavaly hihetetlenül bővült a foglalkozások repertoárja, hatalmas meglepetésemre és örömömre. Hosszú idő óta, 2023-ban a kitartó esőzések után megint volt víz a Hiúz Ház melleti patakban, hogy legyen minek gátat építeni. Roppant kellemes minden évben kiszakadni egy kicsit a megszokott környezetemből, és egy hetet eltölteni Királyréten a változatlan, megnyugtató atmoszférájával, ahol nem számít, hogy mostot vagy öt évvel ezelőttöt írunk, az élmény megunhatatlan. Számtalanszor csodálhattam már meg a nappali pihenésüket töltő denevéreket, ereszkedtem alá egy-egy régi bányajáratba, kereshettem olyan helyet az éjszakai kinnalvásnál, ahol a reggeli harmattól nem lesz vizes a cipőm. Hallgathattam Laci bácsi hiúzos történeteit, Potyó Imre, egy elképesztően tehetséges természetfotós beszámolóját az aktuális projektjeiről, vagy turkálhattam a patakban gerinctelenek után kutatva. Összességében az évek során minden megérkezéskor madarat lehetne velem fogatni örömömben, nemcsak átvitt értelemben, volt már alkalmam ugyanis megsimogatni párat. A természet iránti szeretetem és lelkesedésem nagyban köszönhetem a tábornak és a táboroztatóknak, és mérhetetlenül hálás vagyok, amiért tavaly én is segíthettem a kisebb gyerekeknek bemutatni környezetünk csodáit első kézből.
Táborvezetők:
Tarjányi Nikolett erdei iskolavezető, Sevcsik András látogatóközpont vezető (Duna - Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Hiúz Ház Erdei Iskola és Látogatóközpont)
Lenvirág tábor Pilisszentivánon
„Alszik az erdő. És felébred az orvvadász… Most pedig felébred a természetvédelmi őr…” A Lenvirág tábor sláger játékát játsszuk éppen az ebéd utáni szieszta idején. Mindenki a Pilisi Len Látogatóközpont interaktív kiállításának padlóján elhelyezett zöld matracokon fekszik. Jól megérdemelt pihenés ez az után, hogy megfejtettük a kódokat a kiállításon, nyomozást folytattunk a Jági tanösvényen, felfedeztük a Slötyi-tó mélyén élő rejtélyes apró állatokat, kikutattuk az ókori Pilisszentiván kincseit, „lemásztunk” a barnakőszénbánya egyik tárójába, és találkoztunk több kedves vagy különleges állattal. A tábor végére az összes kis „lenvirág” felismerhető volt a saját maga által készített karkötőjéről, mindenki elkészítette újrapapírból szebbnél szebb tábori üdvözlőlapját, és a kincskeresés során talált kincseivel térhetett haza. Hasonló érdekes programokkal várjuk idén is a 6-10 éves kalandra vágyó gyermekeket a Lenvirág táborba.
Táborvezetők:
Tóthné Becsei Katalin látogatóközpont vezető, Karlné Menráth Réka környezeti nevelő (Duna - Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Pilisi Len Látogatóközpont)
Cincér tábor a Pál-völgyi-barlangban (Budapest)
Egy pillanatra megtorpanok a Pál-völgyi-barlang kőfejtőjének bejáratánál. Reggel 7.00, a kulcsot pörgetem az ujjam között. A rekkenő nyári meleg még csak ébredőben. Ismerős illatok, hangok, érzések és egy barlangból érkező hűvös fuvallat jelzi, hogy újra indul a Cincér Tábor. Több kiépített barlangtúrán, természetvédelmi előadáson is részt veszünk a táborozókkal a héten, azonban a fénypont minden évben a Mátyás-hegyi-barlang kúszós-mászós túrája. Színes overall, fejlámpa és sisak, így lesz a táborozókból egy kis időre barlangász. Lámpák bekapcsolva? Mindenki készen áll? Egy hatalmas csapatos igen hallatszik, majd kattan a barlang ajtaja. Indulhat a túra! A többórás földmélyi élményeket mindig nagy öröm hallgatni a gyerekektől. Micimackó, szendvics… Hogy ennek a két szónak mi köze a barlangokhoz, csak egy kis cincér tudja. Idén is nagy szeretettel várjuk a 6-12 éves táborozókat egy igazi barlangos kalandra!
Táborvezetők:
Tóthné Becsei Katalin látogatóközpont vezető, Karlné Menráth Réka környezeti nevelő (Duna - Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Pilisi Len Látogatóközpont)