A WILDisland projekt célja, hogy megőrizze a természetes Duna-szigeteket, mint a folyódinamika kiemelt élőhelyeit. A szigetek által alkotott élőhely-folyosó hozzájárul az ökológiai kapcsolat erősítéséhez és egy Európa szívében található természetes vadon megőrzéséhez. A hatéves futamidejű pályázatban az összes Duna menti ország képviselteti magát.
A WILDisland projekt célja, hogy megőrizze a természetes Duna-szigeteket, mint a folyódinamika kiemelt élőhelyeit. A szigetek által alkotott élőhely-folyosó hozzájárul az ökológiai kapcsolat erősítéséhez és egy Európa szívében található természetes vadon megőrzéséhez. A hatéves futamidejű pályázatban az összes Duna menti ország képviselteti magát. A projekt során a 15 együttműködő partner célja, hogy egyrészt a Duna természetes dinamikájának javításával, másrészt a szigetek és a folyó árterének talán legkarakteresebb élőhely-típusának, a puhafás ligeterdők megőrzésével és helyreállításával elősegítse számos dunai sziget természetességének, "vadon" jellegének erősítését. Hazánkból három nemzeti park és egy vízügyi igazgatóság vesz részt benne. A pályázat cél élőhelyének számító puhafás ligeterdő védelmében a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) a következő akciókat tervezi megvalósítani 2021-2027 között: Az inváziós fajok visszaszorítása keretében a DINPI saját vagyonkezelésű területén kb. 56 hektáron a nehezen megközelíthető terepen található zöldjuhar, amerikai kőris és gyalogakác elsősorban mechanikai irtási munkálatait tervezzük. A fenti 56 ha-on belül kb. 8 hektáron az idősebb erdőállomány szerkezetének helyreállítását segítendő állomány alatti pótlásokat és ápolásokat tervezünk. A fentieken kívül kb. 2,6 hektáron szerkezetátalakítást tervezünk az Esztergom 87/G és kisebb részt a 87/B erdőrészletekben. A közvetlen természetvédelmi beavatkozásokat többek között a következő kommunikációs eszközökkel, tevékenységekkel egészítjük ki:
A pályázat eredeti címe: Danube Wild Island Habitat Corridor A projekt honlapja: https://danubeparks.org/projects/life-wildisland-danube-wild-island-habitat-corridor-2021-2027 |