Egyedi tervezésű esőbeálló állít emléket a legendás Nagy-Szénási turistaháznak Nagykovácsi határában. Az uniós támogatásból készült építmény a természetvédelmi tudatformálást is szolgálni fogja.
Az 1920-as években Szabó Imre szociáldemokrata országgyűlési képviselő kezdeményezte, hogy a festői Nagy-Szénáson épüljön új turistaház. A Munkás Testedző Egyesület Turista Szakosztályának tagjai 1924 és 26 között gyalog hordták fel a helyszínre az építési anyagokat. A vizet vállrudakra felakasztott vödrökben szállították a hegyoldalban található gémeskúttól, aminek emlékét ma Nagykovácsiban a Gémeskút utca őrzi.
A túrázás akkori népszerűségét mutatja, hogy az 1920-as években Nagykovácsi közelében három turistaházat is alapítottak: a Nagy-szénásin kívül a Péntekiek Asztal-társaságának házát a Zsíros-hegyen és a Sasok Társaságának turistaházát a falu határában. Ma már egyik sem áll.
A Nagy-Szénáson az ünnepélyes átadóra 1926. május 16-án került sor. A megnyitást követően a házikó nagy népszerűségnek örvendett a Turista Szakosztály tagsága és a kirándulók körében is. Az sem szegte kedvüket, hogy a házban tilos volt a dohányzás és az alkoholfogyasztás, valamint, hogy a szociáldemokrata munkások politikai szervezkedése miatt Pilisvörösvárról rendszeres csendőrjáratokat indítottak a hegyre.
Az évek múlásával további bővítésekre volt szükség. A hozzácsatolt tágas terasz, további helységek és egy étterem kialakításával a szállás már nagyobb rendezvények színterévé válhatott. Ilyen volt például az 1938-as országos munkás síbajnokság is.
A II. világháború utáni években a turistaházat államosították, ami sajnos meg is pecsételte a sorsát. Innentől kezdve semmiféle fejlesztést nem végeztek rajta. 1975-re, amikor teljesen gazdátlanná vált, a ház már igen leromlott állapotban volt.
2023-ban a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Pethő László építész tervei alapján épít egyedi tervezésű esőbeállót a volt turistaház helyére. Megépítését az Európai Unió LIFE projektje támogatja. Az építmény méretei az 1926-ban átadott menedékház méreteinek felelnek meg, a körülötte lévő mellvéd pedig azt idézi fel, hogy mekkora volt az épület fénykorában. Mellette látható marad Bajnok Béla pilisvörösvári szobrászművész alkotása, az 1982-ben emelt turista emlékfal Reméljük, hogy az épület és a mellé kerülő információs táblák arra az időszakra emlékeztetnek majd, amikor igazi kultusza volt a túrázásnak. Emellett felhívják a figyelmet a Nagy-Szénás értékeire is.
Dr. Kézdy Pál