Esztergom-Kertvárosban, a Kis-Strázsa-hegyen vezető tanösvényünk népszerű kirándulóhely, melyet a környékbeliek is szívesen látogatnak. 2002 óta szabadon látogatható tanösvény vezet körbe a hegyen, melynek kiinduló és végpontja a Kökörcsin ház. Az 1,2 km-es körtúra a Strázsa-hegy északi oldalán visz föl a toronyhoz és a déli oldalán hoz le. A tetején magasodó kilátó toronyból körpanoráma nyílik, ahonnan tiszta időben még a Tátra csúcsai is láthatóak.
A megújult, szélesebb lépcsők mellett helyenként korlátokat is kihelyeztünk, melyek elsősorban a kijelölt útvonal betartását és az élőhely védelmét szolgálják. Szemeteseket szándékosan nem helyeztünk el, ezzel is a felelős viselkedésre szeretnénk ösztönözni a kirándulókat.
A tanösvény természeti értékeit az ismertető táblák és az ingyenes Duna-Ipoly mobilapplikáció segítségével önállóan is felfedezhetik a látogatók, a természeti értékek komolyabb ismeretéhez pedig szakvezetésés túrák alkalmával juthatnak az érdeklődők
A kilátó is csak szakvezetett túrák alkalmával látogatható. Bejelentkezés: kokorcsinhaz@dinpi.hu
A tanösvény felújítását önkéntesek segítségével is végeztük: a bontási munkákért ezúton is köszönjük az Új Akropolisz Egyesület segítségét!
Az építési munkákat európai uniós forrásból biztosítottuk: a 30 éves LIFE program két projektje is érinti a területet: LIFE4OakForests (LIFE16-NAT/IT/000245) és LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018)
A helyszínen folyó természetvédelmi munka
Mozaikszerűen találunk itt erdőt, gyepterületet, cserjés, ligetes területet, szárazabb dombokat, vizes élőhelyeket, vagy akár nyílt vízfelületet is.
A katonai múlt okozta tájsebek és szennyeződések eltávolítása mellett természetvédelmi kezeléseket is végzünk: az idegenhonos növények (mirigyes bálványfa, nyugati ostorfa, fehér akác) visszaszorítása mellett őshonos fajokat ültetünk (tölgyek, nyarak, vadgyümölcsök).
A tájban mintegy 400 cikta és cigája juh legel, melyek rágásukkal és taposásukkal segítik a természetes gyepek fenntartását. A legelő állatok szervezetére pedig a gyepek vannak jótékony hatással a gyógynövények elfogyasztásán keresztül. Az ilyen változatos táj sokféle élőhelyet biztosít, ezért sokféle állat és növényfaj érzi jól magát itt.
A területről egy KISFILM is készült, mely bemutatja az egykori katonai terület örökségét, problémáit és kármentesítését. A kisfilm az Esztergom Strázsa-hegyi felhagyott szovjet gyakorló- és lőtér területének környezeti kármentesítése c. KEHOP-3.3. 0-15-2016-00002 pályázat keretében készült el.