A korábbi években március elején kezdődött Farmoson a békamentés, idén ezzel szemben van rá esély, hogy március első hétvégéjén elérjük a 10.000 megmentett ásóbékát. A szédületes kezdést nem kizárólag a korai tavasznak, hanem a sok csapadéknak is köszönhetjük.
A határ megtelt éltető vízzel és a békák igyekeznek birtokba venni a mocsarakat, tavacskákat, belvízfoltokat. Azt nem sejthetik, hogy ezekből némelyik mindössze rövid idejű feltámadása csak a korábbi vizes élőhelynek. A farmosi Nagy-nádas azonban, ahova a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság által koordinált akció során a békamentők és az önkéntesek a békákat szállítják, biztosan alkalmas élőhely lesz a következő békanemzedék kifejlődéséhez.A békák korai éledezésére a látogatók is gyorsan reagáltak: már több mint 700 résztvevő bejelentkezését regisztráltunk, így sok napon már kikerült a "betelt" felirat. Azok részére viszont, akik most kaptak kedvet a békamentéshez ajánljuk a március 19-i Békamentő & Gólyaváró Családi Napunkat. A rendezvény részletes programja itt olvasható >>
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén Farmoson kívül több helyszínen van lehetőség bekapcsolódni mentési akciókba: a Gerecsében civil szervezetekkel közösen Tardos, Tarján, és Tata településeken, a Vértesben Gánt határában.
Három gerecsei helyszínünkön március 6-án, vasárnap a terelők felállításával veszi kezdetét a békamentés, ehhez az akcióhoz szintén várják az önkéntesek csatlakozását!
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:
Farmos: Németh András (e-mail: nemeth.andras@dinpig.hu, tel: +36 30 236 8351), bővebben >>
Tardos, Tarján, Tata: Csonka Péter (e-mail: csonka.peter@dinpig.hu, tel: +36 30 663 4659), bővebben >>
Gánt: Klébert Antal (e-mail: vertes@dinpig.hu, tel: +36 70 330 3854)
A képeket Morvai Szilárdnak, a Farmosi Békamentők logóját Gallai Gregornak köszönjük!
Írta: Németh András, őrkerület-vezető (Gödöllői Őrkerület)
Címlapfotó: Berkó Gyöngyi, polgári természetőr