2022 márciusa óta vannak kihelyezve a Gerecsei Tájvédelmi Körzetben kameracsapdák vadmacska (Felis silvestris) kutatás céljából.
Ezekkel a mozgásérzékelős eszközökkel kutatja a Természetvédelmi Őrszolgálat a Gerecse hegységben kis egyedszámban előforduló fokozottan védett emlős fajunkat. Az elmúlt évtizedekben alig néhány alkalommal figyeltünk meg – vélhetően tiszta genetikájú – vadmacskát. Magyarországon erősen veszélyeztetett faj, a házi macskák (Felis silvestris catus) kóborló egyedei miatt, ugyanis, ha találkoznak kint a természetben, akkor párosodhatnak és keveredik a génállományok. Az így született kiscicák pedig már nem tiszta genetikájú vadmacskák lesznek, hanem hibridek.
Az alábbi fényképes gyűjteményben a "melléktermékként" megjelent fajokból szedtük össze néhányat, akik megjelentek a kamerák előtt. A legkülönlegesebb egy rétisas megjelenése volt! Szabó Máté természetvédelmi őr a memóriakártyán található fényképek visszanézése közben akadt rá a nem mindennapi fogásra. Az adat értékét növelte, hogy gyűrűt viselt a madár és az ezen olvasható kódból kiderült, hogy 2022 májusában, fióka korban gyűrűzte Barczánfalvi Péter természetvédelmi őr kollégánk.
Gyűrűs rétisas
Kék galamb
Ökörszem
Meggyvágó
Fekete rigó
Vörös mókus
Széncinege
Nyuszt, vagy nyest
Vörös róka