VEKOP- 4.2.1-15-2016-00005 Pannon homoki élőhelyek fejlesztése
Időszak: 2016.05.02 - 2023.12.29
Téma: Özönnövények visszaszorítása, Élőhelyek helyreállítása, Fajvédelem
Forrás: VEKOP
<p>A projekt elsődleges célja a mára erősen megfogyatkozott Pannon homoki gyepek és Euro-szibériai erdőssztyepptölgyesek állapotának javítása és kiterjedésének növelése.</p>
Kedvezményezett neve: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
A támogatási összege: 235 millió Ft
Összköltség: 235 millió Ft
Záró elszámolás benyújtásának határideje: 2021.01.29.
A projekt támogatási intenzitása : 100 %
A pályázat során a Duna-Ipoly Nemzeti park Pest vámegye több Natura 2000 természetvédelmi oltalom alatt álló területén tervezi a gyep- és erdőterületek helyreállítását, özönnövény mentesítését.
A projekt által érintett kiemelt és közösségi jelentőségű élőhelyek Szigetmonostor, Szigetszentmiklós, Csévharaszt, Nagykőrös, Nagykáta, Szentmártonkáta és Tóalmás települések külterületein találhatóak. A negatív folyamatok megszüntetése nélkül a terület természetessége leromlana, diverzitása csökkenne, az élőhelyekhez kapcsolódó védett, fokozottan védett, illetve Natura 2000 jelölő fajok állományai is lecsökkennének.
A projekt kiemelt célja az agresszívan terjedő inváziós növényfajok (fehérakác, kései meggy, bálványfa, selyemkóró) visszaszorítása, majd ezt követően a kezelt területeken honos fafajok csemetéinek ültetése. A területek természetességi állapotának növelése érdekében a jellemző illegális hulladék lerakók felszámolásra kerülnek. Ennek érdekében a védett területekre vezető gépjárművel megközelíthető utakat sorompóval lezárjuk. A nagykőrösi területen vadkizáró kerítés építése szükséges a jelentős vadlétszám miatt, így az újulat és a telepített facsemeték nagyobb biztonsággal fejlődhetnek.
A Magyar Mezőgazdaság cikke a projektről >>
LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK:
Szerződések:
Vörös József megbízási szerződés >>
módosítások: 1, 2, 3, 4, 5
Kapcsolódó hírek
Új tanösvényt avattunk Tóalmáson
A múlt héten megrendezett átadó ünnepségen hivatalosan is birtokba vehették a tóalmásiak a falu határában, a Legelő-dűlőn létesített Futrinka tanösvényt.
TovábbSzületésnapot ültünk: 25 éves a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet
25 éve, 1998-ban alakult meg a Pest Vármegye keleti részének legértékesebb élőhelyeit és az ezekhez kötődő nagyszámú védett növény- és állatfaj állományait megóvni hivatott, mintegy 5 ezer hektár kiterjedésű Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet.
TovábbŐshonos gyepi élőhelyek védelme Pest-megyében
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területe alá eső gyep- és erdőterületek természetességének helyreállítására pályázatot nyújtott be és nyert el a VEKOP-4.2.1-15 kódszámú „Élőhelyek és fajok természetvédelmi helyzetének javítása, a természetvédelmi bemutatás infrastruktúrájának fejlesztése” című felhívásra.
TovábbÖnkéntes nap Szigetmonostoron
Október 14-én az Újbudai József Attila Gimnázium tanulói jöttek hozzánk önkéntes munkára. A Szentendrei-szigeten, Szigetmonostortól délre található a Szigeti homokok Natura 2000 területhez tartozó Felső-hegyköz területén zajlott a természetvédelmi munka.
TovábbKapcsolódó helyek
Duna-Ipoly Nemzeti Park
A Duna-Ipoly Nemzeti Park területe a Pilis, a Visegrádi- és a Börzsöny hegységeket, az Ipoly-völgy Hont és Balassagyarmat közötti szakaszát és a Szentendrei-sziget egyes területeit foglalja magában. A Nemzeti Park térségének egyedi sajátosságát a három nagy tájképi egység, a folyóvölgyek, a hegységek és a síkság találkozása adja. Ebből következik a terület nagyfokú változatossága, amely egyedülálló határainkon belül.
TovábbTápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet
A Pest vármegye K-i részén elhelyezkedő Tápió-vidék Magyarország egyik különleges, természeti látnivalókban még bővelkedő tája. Meredek löszdombok, sivatagot idéző homokbuckák, az Alföld ősi arculatát felidéző mocsarak várják az ide látogató vendéget. Ehhez a Tápió-mente gazdag néprajzi hagyományai és az itt élők hamisítatlan vidéki vendégszeretete párosul. A Tápió-vidék három nagy tájegység, a Duna-Tisza-köze, a Tiszántúl és az Északi-középhegység találkozásánál fekszik, ami egy változatos, ritkaságokban gazdag élővilág kialakulását tette lehetővé. E sokszínűség védelmében jött létre 1998. júniusában a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet. A tájvédelmi körzet mozaikos elrendezésű, három nagyobb és kilenc kisebb részegysége elszórtan helyezkedik el. Területe 4515 ha, amelyből 182 ha fokozott védettséget élvez, utóbbiak csak engedéllyel, szakvezető irányításával tekinthetők meg.
TovábbCsévharaszti-borókás TT
A Duna-Tisza köze egyik legváltozatosabb természeti tája a Csévharaszt térségben elterülő homoki erdőssztyepp terület.
Tovább