Workshop a szárazgyepek védelméről
Megjelenés: 2016.01.26
Igazgatóságunk 2016. január 21-én a Szárazgyepek megőrzése Közép-Magyarországon című LIFE+ Nature projekt keretében a domonyvölgyi Lázár Lovasparkban zártkörű, igen sikeres workshopot rendezett a hazai nemzeti park igazgatóságok szakemberei, illetve a pályázatban részt vevő kutatók számára.
English version >>
A felkért előadók botanikai és zoológiai témájú, érdekes és izgalmas előadásai alaposan körbejárták a szárazgyepek jelenlegi helyzetét, a gyepeket és azok növény- és állatvilágát, társulásait veszélyeztető tényezőket, valamint az eddigi kutatási eredményekről, illetve külföldi tapasztalatokról is szó esett. Ezen kívül az előadók a többi résztvevővel együtt megoldási javaslatokat fogalmaztak meg a felmerülő problémák elhárítására, a gyepek védelmének megvalósítására.
A workshop előadásai alapján egyértelműen megfogalmazódott, hogy a szárazgyepek védelme nagyon összetett feladat, igen sok tényező figyelembe vételére van szükség. A becserjésedés visszaszorítása és az inváziós fajok irtása alapvető, de az egy-egy megóvandó fajra, vagy fajcsoportra koncentráló kezelések, beavatkozások alkalmazása nem célravezető: az élőhelyek megőrzése érdekében további kutatások, komplex tervek készítése és kivitelezése szükséges.
A workshopon az alábbi előadások hangzottak el:
- Schmotzer András: Domb- és hegyvidéki gyepek helyreállítása a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén Letöltés >>
- Rév Szilvia: A Csévharaszti Borókásban végzett élőhelyrekonstrukció (invázív-eltávolítás) tapasztalatai Letöltés >>
- dr. Deák Balázs: Gyepesítés fajszegény és fajgazdag magkeverékekkel – előnyök és hátrányok Letöltés >>
- Valkó Orsolya: Gyeprekonstrukció szénaráhordással – hazai és nemzetközi tapasztalatok Letöltés >>
- Babai Dániel: Hegyvidéki irtásrétek hagyományos kezelése (Keleti-Kárpátok, Gyimes) Letöltés >>
- dr. Szinetár Csaba: A talajfelszíni pókfauna monitorozásának eredményei a Kisalföldi homokpuszta LIFE projekt gyeprekonstrukciós területein Letöltés >>
- dr. Merkl Ottó: Bogarak és gyepek Letöltés >>
- dr. Tallósi Béla: A talajfelszínen élő ízeltlábú-közösségek összetétele és változása a Pásztói-legelőn, valamint annak környékén jellemző, eltérően kezelt alföldi gyeptársulásokban Letöltés >>
- Pál Attila – Petrányi Gergely: Szárazgyepek lepkevédelmi célú kezelése Letöltés >>
- dr. Nagy János György: A Jászság homoki gyepjei Letöltés >>
Írta és fényképezte: Schrett Andrea, projektmenedzser
Kapcsolódó helyek
Natura 2000 hálózat
Az Európai Uniós természetvédelem legfontosabb eszközei a madárvédelmi (79/409/EEC) és az élőhelyvédelmi (92/43/EEC) irányelv. A két jogszabály rendelkezései szerint kijelölt természetvédelmi területek közös európai rendszere a Natura 2000 hálózat. A Natura 2000 hálózat célja a közösségi szinten jelentős, veszélyeztetett növény- és állatfajok és élőhelytípusok védelme, és ezen keresztül a biológiai sokféleség megőrzése és hosszú távú fennmaradásának biztosítása.
TovábbSzárazgyepek megőrzése / Conservation of dry grasslands
Időszak: 2013.09.01 - 2020.08.31
Megvalósult
A pályázat célja a DINPI igazgatási területén található természetközeli szárazgyepek megőrzése, állapotának javítása. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén összesen kilenc helyszínen hajtunk végre élőhely-rekonstrukciós beavatkozásokat veszélyeztetett helyzetű gyepterületeken. A legfőbb problémák, melyek megoldását várjuk a pályázati tevékenységek végrehajtásától:
Tovább