Kutatás UV-fényben
Megjelenés: 2024.08.05
<p><span style="color: #236fa1;"><strong>Éjszakai szöcske-les a Vértesben.</strong></span></p>
A fűrészlábú szöcske (Saga pedo) hazánk, sőt a Kárpát-medence legnagyobb termetű rovara. Testhossza a 10-12 cm-t is elérheti. Nevét jellegzetes, a zsákmány megragadását szolgáló, fűrészfogszerűen éles szélű lábairól kapta.
Hazánkban többfelé, izoláltan, elsősorban középhegységeinkben fordul elő, de már alföldjeinken is megtalálták. Ritka és igen ritkán (rendszerint szerencsével) látható, ugyanis kiváló rejtőzködő képessége miatt nagy mérete ellenére is nehéz megtalálni. Magyarországon védett és több ország Vörös Könyvében illetve nemzetközi természetvédelmi egyezményekben is szerepel.
Mivel röpképtelen és rendszerint a növényzetben elbújva lesből támad, szakirodalmak szerint nagyon keveset mozog és egy kis területen éli le életét. Ez a megállapítás azonban csak feltételezéseken alapul. Kutatásaink során a szöcskék mozgáskörzetére voltunk kíváncsiak, melynek ismerete számos természetvédelmi, élőhelykezelési, gazdálkodási és állatföldrajzi kérdésre adhat választ. A vizsgálatot számos tényező nehezítette. Egyrészt nagyon nehéz megtalálni, és hosszas keresés mellett is csak egy vagy néha két állatot szoktak látni, viszont a vizsgálathoz nagyobb mintára van szükség. Másrészt a jelölt szöcskéket vissza is kell találni, ami szintén nem egyszerű… Harmadrészt ez az állat főleg alkonyatkor és éjszaka mozog.
Szerencsére nemrég a Vértesben véletlenül ráfutottunk egy olyan területre, ahol rövid idő alatt több állatot is láttunk. A visszatalálást UV fényben világító, az állat életmenetét nem befolyásoló festék felvitelével segítettük. Az UV fény végül a jelöletlen szöcskék keresésében is sokat segített.
(További információk a képeknél.)
Dr. Riezing Norbert
Hazánk leghosszabb rovara a fűrészlábú szöcske.
Ilyennek látszik UV-fényben...
...és normál fényben.
A jelöletlen állat is kékes fényben dereng.
Bár a jelölt szöcske világít az UV fényben, azért el tud bújni úgy a fűben, hogy nehéz legyen megtalálni…
Az éjszakában persze előkerülnek más állatok is, mint például az imádkozó sáska…
… vagy a szemölcsevő szöcske.
Egy egyszerű zuzmós, mohás kő is elképesztően másképp nézhet ki UV fényben.
Kapcsolódó helyek
Vértesi Tájvédelmi Körzet
Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal 1976-ban hozta létre a Vértesi Tájvédelmi Körzetet, mely a hegységből 15.000 hektár nagyságú területet foglal magában. A tájvédelmi körzet megalapításának célja az volt, hogy a Tatabánya, Székesfehérvár, Mór által meghatározott, erősen iparosodott környezetben megőrizze és az utókornak átadható állapotban tartsa a Vértesben és környékén található természeti örökséget.
Mik ennek az örökségnek a jellegzetességei? Mindenek előtt az a biológiai sokféleség, a természetnek az a gazdagsága, mely a kedvező környezeti adottságok következtében ezen a viszonylag kis területen kialakult. Ez a nagyfokú változatosság megnyilvánul a földtani felépítésben, a domborzati és kitettségi viszonyokban, valamint a növény- és állatvilág változatosságában is.