Dunaipoly.hu - Vakok és gyengénlátók számára

AZ E.ON-nal közösen védjük a madárvilágot

Megjelenés: 2025.04.04

<p><span style="color: #ba372a;"><strong>2025. április 3-án <span style="background-color: #ffffff; font-family: 'Segoe UI Historic', 'Segoe UI', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px; white-space-collapse: preserve;">a madarak védelméről szóló megállapodást írt az E.ON Hungária Zrt. és a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság.</span></strong></span></p>

Biztonságossá tette a madarak számára az áramhálózatot az E.ON Hungária Csoport a tatai Fényes Tanösvény közelében. A természeti értékeket bemutató tanösvény melletti réten úgy alakították át a villanyoszlopokat, hogy a rájuk szálló madarak számára ne jelentsenek veszélyt. Ma emellett bejelentettük, hogy az E.ON Hungária Csoport megállapodást írt alá a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal a madárvilág védelme érdekében.

„Stratégiai cél számunkra, hogy 88 ezer kilométeres áramhálózatunk harmóniában legyen a környezettel. Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy fejlesztéseink során hálózati létesítményeinket a madarak élőhelyeinek biztonságát szavatolva valósítsuk meg. 2019 óta minden új hálózatunk madárbarát módon épül, a korábban létesített hálózati elemeket pedig a maihoz hasonló fejlesztésekkel tesszük védetté” – mondta el az eseményen Nagy Géza, az E.ON Hungária Csoporthoz tartozó Elmű Hálózati Kft. ügyvezető igazgatója (a képen balra).



„Igazgatóságunk kiemelten fontosnak tartja az áramszolgáltatókkal való napi szintű együttműködést és partnerséget, hiszen a védett és fokozottan védett, jellemzően nagy testű madárfajok számára kiemelt kockázatot jelentenek a tájban sorakozó oszlopok és légvezetékek. Ezek madárbaráttá tétele nélkülözhetetlen védelmi törekvéseink érdekében. Ugyancsak fontos a településeken élő fehér gólyák védelmében az oszlopokon lévő fészkek megfelelő állapotának megőrzése, gondozása, amelyhez létfontosságú az E.ON segítsége. A most megújuló együttműködési megállapodás a korábbi közös munkából érlelődött, és reményeink szerint hosszú távon szolgálja a természetvédelmi érdekeket.” - mondta el Selmeczi-Kovács Ádám, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vezetője.

A Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatot üzemeltető E.ON vállalatcsoport az elmúlt két évben tervezetten 1 milliárd forintot fordított madárvédelmi fejlesztésekre. Idén is többszáz helyszínen avatkoztunk és avatkozunk be a madarak védelme érdekében, biztonságossá téve a villanyoszlopok környékét a madarak számára.

A Nemzeti Park természetvédelmi őrei a biztonságos élőhelyek érdekében minden évben meghatározzák azokat a hálózati pontokat, amelyek mentén az E.ON a madárbarát átalakításokat elvégzi. A védett madarakat érintő beavatkozások mindig természetvédelmi szempontok szerint, a Nemzeti Park szakmai irányításával zajlanak.

Madárbarát fejszerkezetek kerültek fel a tatai Fényes Tanösvény mellett futó hálózatra. A madárbaráttá alakított oszlopokra a nagyszárnyfesztávú madarak is biztonságosan leszállhatnak.

A Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal megújított együttműködésben az E.ON vállalja az általa telepített és gondozott gólyafészkek karbantartását, az elnehezült, veszélyessé vált fészkek könnyítését, új fészkek, madárkiülők vagy madáreltérítők kihelyezését.