Ócsai Turjános
<p class="MsoNormal" style="background: white;"><strong>Az 1146 hektáros ócsai területet 1989 - ben vették fel a Nemzetközi vizes élőhelyek listájára.</strong></p>
A Turjános az Ócsai Tájvédelmi Körzet része, mely a Duna-Tisza köze hajdani kiterjedt lápterület egyik utolsó ékes maradványfoltja. A Duna egykori jégkorszaki medre, és a folyószabályozások előtti Duna árterülete néhány évszázada még összefüggő, hatalmas kiterjedésű vizenyős, lápos, mocsaras területet alkotott, amit turjánvidéknek neveztek. Napjainkban a botanikai és állattani ritkaságait, értékeit a XIX. századi lecsapolások eredménytelensége miatt fennmaradt állandó vízjárásnak köszönheti. Területének egészére jellemző a mozaikosság, vagyis a nyílt vizek, nádasok, rétek, erdők, sztyepprétek váltakozása, és az ennek megfelelően váltakozó emberi tevékenységek nyomai.
Az itt található erdők a régebben használatos, ma már jobbára háttérbe szorult szálaló, egyedkiválasztó művelési móddal kialakult ősi erdőtípusok. A legértékesebbek az égerlápok, melyeket az év nagy részében víz borít, így a fák gyökerei támasztógyökeresek, melyet népiesen "lábas" égernek neveznek.
A területre jellemző néhány madárfaj: nagykócsag, szürke gém, barna és hamvas rétihéja, fekete gólya, rétisas, cigány réce, kis vöcsök, bíbic, sárszalonka, piroslábú cankó, jégmadár, nádirigó, fülemülesitke, tücsökmadarak, nádiposzáták stb.
További tudnivalók a területről és az Ócsai Tjávédelmi Körzetről: https://www.dunaipoly.hu/.../buda.../ocsai-tajvedelmi-korzet
Részletek:
Kapcsolódó programok
Turján világa - tanösvény túra
Szakvezetett túránkon az ócsai Öreg-Turján legizgalmasabb részeit járjuk be.
TovábbŐszi rét hercegnői – kirándulás a Turján-vidéken
Az Ócsa környékén tett séta során felfedezzük a turjánvidék őszbe forduló arcát, nyarat búcsúztató hangulatát és megismerkedünk a tájvédelmi körzet egyéb értékeivel is.
TovábbŐszi barangolás a turjánvidéken
Az egykor kiterjedt turjánvidékből napjainkra csupán apró részletek maradtak fenn, ezek egyike az ócsai Öreg-turján.
TovábbIsmerd meg a Pákász-tanyát!
Családi programunk egy vezetett túrával indul a turjánvidék fokozottan védett láprétje mentén, majd a Pákász-tanya bemutatópontunkon folytatódik.
TovábbA láprétek csodálatos világa
Túránkon az Ócsai Tájvédelmi Körzet ritkán látogatható részeit veszük szemügyre.
TovábbBarangolás a turjánvidéken
Az egykor kiterjedt turjánvidékből napjainkra csupán apró részletek maradtak fenn, ezek egyike az ócsai Öreg-turján.
TovábbSzent Iván Éji túra – Az éjszakai erdő
Családi kalandozásra hívunk kicsiket és nagyokat a Selyem-réti tanösvényre, a nyári napforduló alkalmából!
TovábbMadárgyűrűzés a turjánon
BETELT!
A téli hónapokban beköszöntével egyre nagyobb zsongás kerekedik a madáretetőkön is, valamint egyre nagyobb számban érkeznek olyan madárfajok is, akikkel csak a téli hónapokban találkozhatunk.
TovábbRamsari nap a turjánon
A vizes élőhelyek védelme, egyre fontosabb kérdéssé válik a természetvédelemben, ennek okán jött létre 1971-ben ezen élőhelyek megőrzését célzó ramsari egyezmény. Az Ócsai Tájvédelmi Körzet egy jelentős része is az egyezmény által érintett területek közé tartozik, hiszen az egykori, kiterjedt turjánvidék maradványaként napjainkban is jelentős okölógiai szerepe van hazánkban.
TovábbKapcsolódó hírek
Kapcsolódó helyek
Ócsai Tájvédelmi Körzet
Budapesttől mintegy 35 km-re, az Alföld és a Gödöllői-dombság találkozásánál helyezkedik el Ócsa község és az őt körülölelő turján-vidék, melyen 1975-ben jött létre az Ócsai Tájvédelmi Körzet 3.575 ha nagyságú területen.
TovábbÓcsai Tájház
A vidék látnivalókban talán leggazdagabb része az Ócsai Tájvédelmi Körzet részét képező ócsai Öregfalu. A település központja máig megtartotta eredeti szerkezetét, régi stílusú házait, több száz éves Árpád-kori templomát és élő néphagyományait. A természeti értékek mellett kultúr-, és vallástörténeti valamint néprajzi értékeket mutatunk be az idelátogatóknak. A XIII. századi román stílusú, háromhajós, kereszthajós bazilika és a XVIII. századot idéző tájházegyüttes igazi időutazásra hívja a látogatókat.
Tovább