Dinnyési-fertő TT
<p>A Balaton felé vezető vasútvonal és a 7-es országút elkészülte előtt a Velencei-tó nádasai délnyugati irányban Dinnyés községig húzódtak. A vizes, nádas terület a Dinnyés-Kajtor csatorna (amely a Velencei-tó vízfeleslegét hivatott levezetni) két oldalán 1966 óta védett. A Velencei-tavon megnövekedett idegenforgalmi terhelés miatt az onnan kiszoruló védett madaraknak nyújt biztonságos, zavartalan élőhelyet.</p>
Védettségét a jelenleg hatályos, a Dinnyési-fertő természetvédelmi terület védettségének fenntartásáról szóló 46/2007. (X. 18.) KvVM rendelet tartja fenn.
- Védetté nyilvánítás éve: 1966
- A védett terület kiterjedése: 529 hektár.
- A "Nemzetközi jelentőségű vadvizek jegyzékébe" bejegyzett védett terület (ún. Ramsari terület).
A védett természeti értékek rövid jellemzése
A gém-félék kedvenc táplálkozó és költőhelye a Fertő. Október végén, november elején húszezer, vagy még több vetési lúd érkezik alkonytájban, hogy a Fertő biztonságot nyújtó vizén töltse az éjszakát.
A tavaszi, de különösen az őszi vonulás idején hatalmas récetömegek zsúfolódnak össze a vízen. A Dinnyés-fertő legismertebb költőfajai: a nagy kócsag és a kanalasgém. Egy rejtettebb életű gémféle: a bölömbika mély hangját tavasszal gyakran hallani a nádasból.
Az egyetlen Magyarországon fészkelő lúdfaj a nyári lúd rendszeresen költ. A parti területeket az Alföld némely részére jellemző sziki vegetáció borítja. A nedvesebb helyeken sok a sziki őszirózsa, a sziksótól fehérlő részeken tenyésznek a sótűrő fajok. Az orvosi székfű nagy tömegben fordul elő.
A Dinnyési-fertő ideális helyszíne a vízi madárvilág megfigyelésének. Szakvezetés mellett, egy madármegfigyelő-torony segítségével kitűnően bemutatható a terület, mely különösen madárvonulások idején látványos.
Részletek:
- Kapcsolattartó: Kiss Péter
- E-mail: kissp@dinpi.hu
- Telefon: +36 30 663 4646
- Nyitva tartás: Látogatással kapcsolatos információk: Fenyvesi László, +36 30 663 4630
Kapcsolódó programok
Hogyan etethetjük a madarakat?
A madarak nagy részét valamilyen módon lehet etetni. A klasszikus madáretetőnek is sok változata van, de ezen a délelőttön egy rövid túrán valamennyi madáretetési módot sorra veszünk. Milyen madaraknak milyen bokrokat telepítsünk?
TovábbMadárgyűrűzés és madáretetés Dinnyésen
Egészen közeli ismeretséget köthetünk a madáretető vendégeivel.
TovábbTéli nyomkeresés a szikesen
A havas táj - lenyűgöző szépsége mellett - lehetőséget ad számunkra az állatvilág rejtett titkainak felfedésére.
TovábbGyümölcsoltó Boldogasszony és a gólyák
Miért is van az, hogy a magyarság gólyaszerető nép? Ezzel a kérdéssel is foglalkozunk ezen az ősi ünnepnapunkon.
TovábbFecskeköszöntő és tavaszi madárgyűrűzés a Madárdal tanösvényen
A fecskék röptét, nászát és építkezését figyelhetjük meg.
TovábbHányféle madár dalol a tanösvényen?
A hajnali órákban valamennyi itt fészkelő madár hímje dalol.
TovábbDINNYÉSI MADÁRKAVALKÁD
Ingyenes családi nap! Vezetett túrák, madármegfigyelés- és gyűrűzés, kézműveskedés, gyermekkoncert és még sok más program!
TovábbSasles és madárgyűrűzés a Madárdal tanösvényen
Madáretető helyünkön most ragadozó madarak megfigyelésére lesz lehetőség.
TovábbKapcsolódó hírek
Projekt a vizes élőhelyekért
A "Kiemelt jelentőségű vizes élőhelyek fejlesztése és bemutatása Fejér megyében" című projekt ünnepélyes zárórendezvényét tartottuk meg Dinnyésen.
TovábbVízimadár paradicsom megújításának első lépcsője: a Dinnyési-fertő vizének leeresztése
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság uniós támogatással végzi a nevezetes vízimadár élőhelyként számon tartott Dinnyési Fertő élőhelyeinek és bemutatásának fejlesztését. A védett terület jobb vízellátásának és ezáltal kedvezőbb környezeti feltételeknek a biztosítása paradox módon csak a víz időszakos leeresztésével valósítható meg. A munkálatok nincsenek hatással a Velencei-tó vízellátására.
TovábbA Madárdal tanösvény idei megfigyelései
Dinnyési-fertő madárvilágának bemutatása egy polgári természetőr tollából.
TovábbKapcsolódó helyek
Dinnyési-fertő
A Dinnyési-fertő nem is olyan régen még a Velencei-tó szerves része volt, ma is jóformán csak a balatoni vasútvonal és az országút választja el a tó délnyugati részeitől. Védett, biztonságos vizein, nádasaiban számtalan madár talál ideális fészkelő és táplálkozóhelyet.
TovábbMadárdal tanösvény
A 2010-ben létrehozott Madárdal tanösvény jeleként nádasaink ritka, féltett madarát, a csilingelő hangú barkóscinegét választottuk.
TovábbKapcsolódó termékek
CINCÉR-füzetek 10. Madárdal tanösvény - Dinnyés
A tanösvény három szakaszból áll. A „Tóparti túrát” kerékpárral ajánlatos bejárni, a „Szikes túrán” a szikes élővilága tárul elénk, a „Müller István túrán” a hagyományok és a természetvédelem együttélésére látunk szép példát. 2010, 32 oldal, A5.
TovábbKiemelt jelentőségű vizes élőhelyek fejlesztése és bemutatása Fejér megyében
Időszak: 2016.09.01 - 2023.10.31
Megvalósult
A Mezőföld fejér vármegyei területére a több évszázados tájhasználat következtében mára az intenzív mezőgazdasági – különösen szántóföldi – gazdálkodás nyomja rá a bélyegét. Ebben a környezetben természetvédelmi szempontból kiemelt szerepet kapnak a még fennmaradt vizes élőhelyek.
Tovább