Budai Sas-hegy TT
<p>"A budai hegyek egyik legérdekesebb életközösségét a Sas-hegyen találjuk, bár messziről kopár sziklás képet mutat, amelyen csak itt-ott zöldell egy-egy árva feketefenyő vagy orgonabokor. De ez csak a látszat, amellyel csak a felületes szemlélő elégszik meg, közelebbi vizsgálattal kiderül, hogy Budapest egyik legérdekesebb élőhelye, amelyhez hasonlót Visegrádtól az Al-Dunáig nem találunk." (Dr. Pénzes Antal)</p>
Védettségét a jelenleg hatályos, a Budai Sas-hegy természetvédelmi terület védettségének fenntartásáról szóló 40/2007. (X. 18.) KvVM rendelet tartja fenn.
Alapadatok
- A területet 1957-ben nyilvánította védetté az Országos Természetvédelmi Tanács 985/57 sz. határozatával
- Törzskönyvi száma: 64/TT/1957
- Kiterjedése kb. 30 ha
- Érintett városrész: Budapest, XI. kerület
A védett természeti értékek rövid jellemzése
Érdekes geológiai jelenségeivel, értékes, szinte egyedülálló élővilágával különleges értéke ez a 30 hektáros zöld sziget a fővárosnak. Az érdeklődő természetbarát ma kiépített körutakon tekintheti meg a látnivalókat és gyönyörködhet a csodálatos panorámában. A kelenföldi lapályból kiemelkedő "sasbérc" csúcsa 259 m magasságban van a tengerszint felett. A hegy morfológiáját, növény- és állatvilágának jellemzőit, fajgazdagságát döntően a hegytömeg alapkőzetének (dolomit) sajátosságai határozzák meg. Ez kb. 180-200 millió évvel ezelőtt, a Kárpát-medence területén hömpölygő ún. Triász-tenger mészvázú állatainak maradványaiból keletkezett. A későbbi kéregmozgások hozták létre magát a hegyet, s emelték a felszín fölé. Az ekkori vulkáni tevékenységek, elsősorban a feltörő hőforrások sok jellegzetes változást okoztak az alapkőzetben. Sok helyütt kovával itatták át a kőzetet, így jött létre a "tűzköves dolomit", néhol igen vastag rétegben csapódtak ki az oldott fémsók (elsősorban vaslimonit telérek) és festették barnára a kőzetrepedések mentén a sziklákat. Különleges alakulatai a Sas-hegynek az un. "kőszálak" (Beethoven-, Medve-szikla), melyek kovával átitatott, így a környező kőzetnél jóval keményebb sziklatömbök. Ennél fogva sokkal jobban ellenálltak az eróziónak, így nyerték meglepő alakjukat.
A sas-hegyi élővilág kialakulásában különleges jelentőségű a dolomit alapkőzet. A dolomit és mészkőrögök morfológiailag lényegesen eltérnek egymástól. Az így kialakuló különböző növénytakaró és állatvilág alakult ki. A déli lejtők a jégkorszakok előtti és közötti melegkorokból származó növényeket (magyar gurgolya, István király szegfűje, sadler imola, csikófark, stb.), a hűvös sziklás északi lejtők pedig havasi, északi jellegű fajokat (budai nyúlfarkfű) mentettek át a jégkorszakból napjainkba. Ők flóránk nagy "öregjei", melyeket a dolomitjelenség mentett meg a más területeken már évezredek óta előbbre tartó szukcesszió könyörtelen versenyétől. Ezek egyúttal a Kárpát medence bennszülött fajai is, így különlegesen fontosak a természetvédelem számára. Ezeken kívül is sok ritka és védett növényfaj él itt. Néhány igen értékes faj a következő: apró nőszirom, tavaszi hérics, leánykökörcsin, tarka és bíboros kosbor, heverő naprózsa, borzas vértő, sárga kövirózsa, stb.
Faunisztikai szempontból a Sas-hegy sziklás kúpjai és kopár háborítatlan lejtői a legértékesebbek. A legnagyobb ritkaságok és a legértékesebb fajok itt találhatók. Különösen gazdag az ízeltlábú fauna, - ezek közül kiemelkedő jelentőségű a lepkék és a pókok igen fajgazdag csoportja -, de megtalálható itt a ma már igen ritka ájtatos manó és fűrészeslábú szöcske is. Itt él a fokozottan védett haragos sikló és a pannongyík is. A hegylábon található sűrű bozótos cserjés számos madárfaj fészkelő- illetve táplálkozóhelye.
Főbb veszélyeztető tényezők, speciális védelmi feladatok
A természetvédelmi területet veszélyeztető tényezők és az ezeket kivédeni igyekvő tevékenységeink a hegy speciális helyzetéből fakadnak. Főleg a ma már teljes körülépítettség és az intenzív látogatottság jelenti a fő problémát. Ezen gondok egy része a környező lakóterületek, valamint a látogatók védelmével, kényelmével összefüggőek. Az igen könnyen erodálódó, pusztuló dolomitsziklákat évről-évre át kell vizsgáltatni és szükség szerint megerősíteni, hiszen leomlásuk súlyos baleseteket okozhat. A látogatók részére kiépített utakat is természetesen folyamatosan karban kell tartanunk. A fő feladatunk azonban az egyedülálló élővilág megőrzése az utókor számára. A viszonylag kis terület sajátos mikroklímája folytán ezen kis kiterjedésében is stabil ökoszisztéma, sőt képes a ma már sajnos fokozottan jelentkező kedvezőtlen környezeti hatások kivédésére. Hatásuk ma már azonban itt is érezhető. Ezek ellen azonban helyileg nyilván nem tehetünk semmit. Speciális azonban a helyzet az orgona esetében, ennek visszaszorítására ma még nem sikerült optimális módszert találnunk.
Fontos feladatunk - bár talán tudományosan a legjobban feltárt területek közé tartozik - a folyamatos, tudományos igényű feltárás és adatgyűjtés is. A területen szinte állandóan folynak kutatások, amelyek a minél mélyebb szintű megismerést és ezen keresztül a hatékonyabb természetvédelmet hivatottak szolgálni. A természetvédelem számára igen fontos, hogy a természeti értékeket ne csak szűk szakmai körök ismerjék, jelentőségét nagy tömegek és minél fiatalabb korban ismerjék meg. Ezért az ismeretterjesztés fontos helyszíne a Budai Sas-hegy, évente több száz iskoláskorú gyermek ismerkedik itt a természet érdekességeivel, de a nagyközönség számára is nyitva állunk.
Mindannyiunk közös ügye, hogy ennek az "élő múzeumnak" kincseit megőrizzük!
A tanösvény kizárólag szakvezetéssel látogatható!
Részletek:
- Kapcsolattartó: Mocsári Dezső Vazul
- E-mail: mocsariv@dinpi.hu
- Telefon: +36 30 153 0984
Látogatással kapcsolatos információk: +36 30 408 4370 (munkaidőben), sashegy@dinpi.hu
Kapcsolódó programok
Fotós előadás Potyó Imrével, az Év Természetfotósával
Varázslatos makró témák - Izgalmas helyszínek - Kreatív kompozíciók!
TovábbFotós előadás Potyó Imrével, az Év Természetfotósával
Varázslatos makró témák - Izgalmas helyszínek - Kreatív kompozíciók!
TovábbGeológiai túra a Sas-hegyen
Ezen a túránkon, nemcsak a sas-hegy fő tömegét alkotó dolomitot ismerhetik meg a a túrán résztvevők, hanem sorba vesszük a Budai-hegységet alkotó többi közetfajtát is.
TovábbMadárgyűrűzés és madárkalács készítés
Téli időszakban cinegék, rigók, zöldikék, erdei pintyek csapatai keresik fel a madáretetőnket.
TovábbSzezonnyitó tanösvény túra
Február utolsó vasárnapján indítjuk az új szezont. A tavasz első jeleit keressük a tanösvény mentén.
TovábbTavaszi virágpompa a Sas-hegyen (Kökörcsin túra)
Séta a virágzó leánykökörcsinek és tavaszi héricsek között.
TovábbNyomozás a Sas-hegyen
A Magyar Nemzeti Parkok Hete és a június 5-i Környezetvédelmi Világnap alkalmából a hétvégi vezetéses tanösvény túrák mellett rendhagyó programokkal várjuk elsősorban a családokat.
TovábbTölgyerdei túra
A Sas-hegy lábától indulva felsétálunk a látogatóközponthoz egy különleges útvonalon.
TovábbFöldrengés és rovarvilág - Kutatók Éjszakája a Sas-hegyen
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Sas-hegyi Látogatóközpontja és a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának közös programján a hegy felszínén és gyomrában zajló kutatásokba tekinthetünk be.
TovábbGeotóp Nap a Sas-hegyen
A geotóp napok keretében indított tematikus túránkon, a Sas-hegy fő tömegét alkotó dolomit lesz a főszereplő.
TovábbHadiösvény a Sas-hegyen
Túránk során szakértő vezetéssel ismerkedünk meg a hegy lábánál található Mária Terézia laktanya múltjával, jelenével.
TovábbValentin-napi madárgyűrűzés a Sas-hegyen
Valentin-nap közeledtével több ember gondolatában előkerülnek a gyűrűk. Madarászainknak erről kicsit más szokott eszébe jutni.
TovábbTéltemető Családi nap
Idén is szeretettel várunk mindenkit tavaszváró családi napunkra a Sas-hegyen
TovábbMeteorológiai világnapra: Tetten érhető klímaváltozás a Sas-hegyen
A virágzó sziklagyepen átvezető ösvényen bemutatjuk a változatos mikroklímát és régmúlt korok klímáinak ma is jelen lévő túlélőit.
TovábbSikló Sanyi házasodik –Az év hüllője kalandjáték a Sas-hegyen
A tavaszi szünet végén családi programunkon játékos formában megismerkedhetnek a hegy fokozottan védett különlegességével, a haragos siklóval, amely ebben az évben az év hüllője címet viseli.
TovábbA Sas-hegy hadi ösvényén
BETELT!
Túránk során szakértő vezetéssel ismerkedünk meg a hegy lábánál található Mária Terézia laktanya múltjával, jelenével.
TovábbOrchideák a Sas-hegyen
Különleges túránk a déli lejtő erdeibe vezet, ahol megnézhetjük pompázó orchideáinkat.
TovábbOrchideák a Sas-hegyen
Különleges túránk a déli lejtő erdeibe vezet, ahol megnézhetjük pompázó orchideáinkat.
TovábbTúra és magbomba készítés a Környezetvédelmi Világnap jegyében
Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1972 óta hívja fel a figyelmet június 5-én a környezet védelmének és egészségének fontosságára, amely mindannyiunk jólétére jelentős hatással van.
TovábbNaplemente séta a Sas-hegyen
Július havában a Sas-hegy lejtőin napközben a túrázót próbára teszi a 30 fok feletti kánikula. De amint a Nap a horizont felé közeledik kellemes nyáresti sétának ad lehetőséget a hegy szirtjei felett kanyargó vadvirágokkal szegélyezett ösvényén.
TovábbTűzijáték a Sas-hegyen
BETELT!
Augusztus 20-án, hagyományainkhoz híven, fogyatékkal élőknek és kísérőiknek biztosítunk lehetőséget a tűzijáték megtekintésére a Sas-hegyről.
Őszirózsa, gurgolya, ördögszem, avagy az ősz virágai a Sas-hegyen
A Sas-hegy ösvénye minden évszakban tartogat valami különlegességet.
TovábbLepkeszárnyakon az éjszakában - éjszakai lepkészés a Sas-hegyen
Programunk során a Sas-hegyen fellelhető több mint 1100 különböző lepkefaj képviselőit csalogatjuk a fényre.
TovábbA kőrisből molyhos tölgyes –túra a hegylábi erdőben
Túránk során bemutatjuk a Sas-hegy lábánál található területen végzett munkánkat.
TovábbTermészetvédelem egy csésze tudománnyal: Science Café a Budai Sas-hegyen
A Kutatók Éjszakájának el(s)ő estjén a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Sas-hegyi Látogatóközpontjában izgalmas és lényegre törő előadásokon, pódium beszélgetéseken keresztül kaphatunk betekintést a természetvédelmi munkát támogató tudományos kutatások módszereibe, kihívásaiba, dilemmáiba és eredményeibe.
TovábbMiért "hullámos" a Sas-hegy gyomra?
Sokan nem is sejtik, milyen komoly és fontos tudományos kutatás zajlik a Budai Sas-hegy belsejében!
TovábbGeotóp napok, a Sas-hegy földtani értékei
A Magyarhoni Földtani Társaság programjához kapcsolódva a Sas-hegy Tanösvényén mutatjuk be a hegy és a környező kiemelkedések geológiai múltját, a kőzetek és a rajtuk kialakuló élővilág kapcsolatát.
TovábbSzínkavalkád a Sas-hegyen
A Sas-hegy Természetvédelmi terület nem csak tavaszi virágpompájával gyönyörködtet.
TovábbNyomozás a Sas-hegyen
Az őszi szünetben várjuk a családokat a Sas-hegyre, ahol megismerkedhetnek a hegy élővilágával, megcsodálhatják az egyedülálló panorámát és játékos nyomozásban vehetnek részt.
Tovább
Madárgyűrűzés és madáretető készítés
Téli időszakban cinegék, rigók, zöldikék, erdei pintyek csapatai keresik fel a madáretetőnket.
TovábbNapfelkelte a Sas-hegyen
Január-februárban, kedvező időjárási feltételek mellett, látványos napfelkeltében lehet részünk a Sas-hegy kilátópontján.
TovábbMadárgyűrűzés és madáretető készítés
Téli időszakban cinegék, rigók, zöldikék, erdei pintyek csapatai keresik fel a madáretetőnket.
TovábbKapcsolódó hírek
Egy csésze tudomány? Ennél sokkal több volt a Science Café!
A Kutatók Éjszakája keretében első alkalommal rendeztünk Science Café-t a Budai Sas-hegyen.
TovábbIsten éltesse, Dr. Jane!
Dr. Jane Goodall 90. születésnapját rétkeresztelővel ünnepeltük a Budai Sas-hegyen.
TovábbÚjra nyit a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület!
Március 2-ától, a tavasz beköszöntével, újra várja a látogatókat a Sas-hegyi látogatóközpont és tanösvény.
TovábbLezajlott a Seregélyes Tibor Emlékverseny első fordulója
Szeptember 29-én négy budapesti kerület húsz középiskolás csapata mérte össze természetismereti tudását a Seregélyes Tibor Emlékverseny első fordulóján.
TovábbTéltemető családi nap a Sas-hegyen
Szombaton ingyenes, „téltemető-tavaszváró” családi napot rendeztünk a Sas-hegyen, ahol a látogatók megismerkedhettek a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület különleges természeti értékeivel.
TovábbSéta és fórum a Sas-hegyen
Tegnap egy kellemes esti séta során értékeltük a Sas-hegy déli lejtőjén megvalósított fejlesztéseinket.
TovábbElkészültünk! - Sas-hegyi fejlesztések a védett értékekért és a látogatókért
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Sas-hegy hegylábi részén rekreációs célú fejlesztéseket hajtott végre 2020 őszén. A folyamatos természetvédelmi kezeléseket kiegészítő munka végrehajtása a lakossági igények figyelembe vételével történt.
TovábbFejlesztések a Sas-hegyen a védett értékek és a látogatók érdekében
A Sas-hegy hegylábi részén a folyamatos természetvédelmi kezelések mellett szeptembertől a lakossági igények figyelembe vételével megkezdjük a rekreációs célú fejlesztések kivitelezését is.
TovábbFejlesztések a Sas-hegyen
A Budai Sas-hegy hegylábi részén a természetvédelmi kezelések mellett a lakossági igények figyelembe vételével kezdődnek fejlesztések a Igazgatóságunk kivitelezésében.
TovábbRendszeres rongálások a Sas-hegyen
A kiemelt helyzetű természetvédelmi területen az elmúlt időszakban egyre gyakoribbak az illetéktelen behatolók általi károkozások.
TovábbTéli programok a Sas-hegyen
Idén februárban minden hétvégén egy izgalmas foglalkozást tartunk a Sas-hegyi Látogatóközpontban.
TovábbJane Goodall fát ültetett a Sas-hegyen
Dr. Jane Goodall a Life4OakForests projekt és a Jane Goodall's Roots&Shoots program keretében augusztus 9-én három őshonos facsemetét ültetett el a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő Sas-hegy lejtőin, a Life4OakForests projekt egyik helyszínén.
TovábbJubileumi ünnepséget tartottunk
A Budai Tájvédelmi Körzet 40, a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület pedig 60 éve védett.
TovábbTölgytortát kapott a 60 éves Sas-hegyi TT
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Tölgyes Life projekt támogatásával 2018. október 13-án egy ingyenes családi nap keretében ünnepelte a Sas-hegy Természetvédelmi Területté nyilvánításának 60. évfordulóját.
TovábbNyárias séta a Sas-hegy Védő Egyesülettel
A Föld Napja előtti délután találkoztunk a Látogatóközpont előtt a Sas-hegy Védő Egyesület lelkes és elkötelezett tagjaival, hogy megismertessük velük a tervezett fejlesztéseinket. Dr Koncz Péter projektvezető felvázolta a LIFE4OakForests célkitűzéseit és a tervezett beavatkozásokat.
TovábbRáadás-hétvége a Sas-hegyen
A szép időre és a nagy érdeklődésre való tekintettel a Sas-hegyi Látogatóközpont november 5-én és 6-án még idén utoljára kinyitja kapuit a látogatóknak! Túrára fel!
TovábbDINPI Klub előadások 2016 második felében is!
Minden hónap első keddjén a Sas-hegyi Látogatóközpontban! A sikeres első félév után íme további ingyenes előadásaink rövid ismertetője.
Tovább„TeSzedd”-tünk
2016. április 28-29. között Igazgatóságunk működési területén több helyszínen is részt vett az egyre nagyobb tömegeket megmozgató „TeSzedd” hulladékmentesítő programban.
TovábbKapcsolódó szolgálatások
Terepnapok óvodásoknak és iskolásoknak a Sas-hegyen
Izgalmas terepi programok - játékos természetismereti feladatok, kalandos tanösvény túra vár kicsit nagyot a Sas-hegyi Látogatóközpontban.
TovábbBIOEUPARKS Exploting the potentialities of solid biomasses in EU Parks
Időszak: 2013.04.01 - 2016.03.31
MegvalósultA projekt célja a védett és Natura 2000 területek természetvédelmi kezelése során keletkező biomassza hasznosítása helyi felhasználók fűtési és villanyenergia igényének kielégítésére.
Tovább