Amikor a tervezett természetvédelmi célú vízpótlást a természet megsegíti. Azaz fajok közti együttműködés, a természeti értékek megőrzéséért.
A DINPI az Alsó-Tápió menti vizesélőhelyek vízellátását nemcsak a belé torkolló Gombai-patakból való vízkivezetéssel, hanem az Alsó-Tápión Tápióság és Tápióbicske határán létesített műtárggyal is segítette. A műtárgy felett a patak vize a hajdani árterének mély részein is szétterült, s így olyan vízi világot sikerült teremteni, mely évszázadokkal ezelőtt a tájra jellemző volt. A vizes, tocsogós élőhelyet számtalan védett madárfaj vette birtokba, túlfolyása révén további mocsárrétek és védett növényeik is vízutánpótláshoz jutottak.
A műtárgy tetején idővel egy hódgát is épült, mely hozzájárult a táji vízháztartás további javításához.
A hódgáttal megmagasított műtárgy a nagyvízi hozamok szétterítéséhez, a lefolyás lassításához is hozzájárul, olyan területen, ahol kárt nem okoz.
A kőbeton duzzasztó műtárgyat, a halak hosszirányú átjárhatóságának biztosítása érdekében, egy halátjáróval is kiegészítették. A halátjáró a mű alvízi részén kialakított, elnyújtott, surrantó jellegű burkolt szakasz, melybe egy kanyarulatos patakmedret építettek be. A méteres vízszintkülönbség áthidalásával a patak alsó szakaszairól a halak a műtárgy feletti szakaszra juthatnak. Sajnos a térség utoló állandó vizűnek hitt vízfolyása, Alsó-Tápió az 2022-ben kiszáradt, ezért különösen fontos, hogy ha természetesen változatos meder nem is áll rendelkezésre, kisebb-nagyobb vizet tartó műtárgyak menedékhelyekként elérhetők legyenek a vízhez kötődő fajok számára.
A hódok elterjedését és a faj tájátalakításának ökológiai hatásait a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (www.ecolres.hu ) munkatársai vizsgálják, ezen tevékenységük kiemelt helyszíne a Tápió-vidék. Vizsgálataikról itt (https://hodterkep.blog/) olvashatnak.
A kutatók hódokkal és hódhatásokkal kapcsolatos adatgyűjtését Ön is segítheti azzal, hogy megosztja tapasztalatait a HódTérkép közösségi adatgyűjtő program honlapján (https://hodterkep.hu/ )
· térkép: 1 db GIS-alapú térkép kivágat
· fotó: 2 db (Juhász Erika)