Múzeumpedagógiai tevékenységek fejlesztése az Ócsai Tájházban

TÁMOP
Időszak: 2009.05.01 - 2012.09.30
Téma: Környezeti nevelés
Forrás: TÁMOP

Az iskolai tantervhez kapcsolódóan múzeumi órákat, a népi hagyományokat felelevenítő tematikus foglalkozásokat és nyári táborokat tartottunk környékbeli iskolás gyerekeknek.

családi napok, melyek a Ki minek mestere? címet kapták, nagy létszámú érdeklődőt vonzottak. Ezek közül az első egyben a pályázati program nyitórendezvénye is volt. Ezeken a napokon mindig egy-egy időszaki kiállítás megnyitójához kötöttük a népi mesterségeket bemutató programokat, ahol maguk a résztvevők is kipróbálhatták kézügyességüket a kézműves foglalkozásokon. Megismerkedhettünk a fazekas, a kosárfonó és a fafaragó mesterséggel, a festőnövényekkel, a gyékénykötés művészetével, a gyöngyös pártákkal és készítésükkel, tanulhattunk ölbéli játékokat a Tücsökringató című proramon, és mindent megtudhattunk a népi orvoslásról, gyógynövényekről. A festőnövényekkel Kemendi Ágnes, a gyékénykötészettel Kovács Tibor népművész, a gyöngyfűzés rejtelmeivel a Magyar Gyöngy Egyesület tagjai, az ölbéli játékokkal dr. Sándor Ildikó néprajzkutató, a népi orvoslással dr. Babulka Péter, a fazekas, kosárfonó és fafaragó mesterségekkel a Dabas és Térsége Kézműves Egyesület tagjai ismertettek meg minket.

Nyáron a gyerekek az Inasképző táborban tanulták ki a népi mesterségek csínyját-bínját, ahonnan mindenki hamuban sült pogácsával és egy „Segédlevéllel” a batyujában térhetett haza.

A 2009/2010-es tanév során az alsó tagozatosokat tematikus foglalkozásokon, a felsősöket múzeumi órákon vártuk az Ócsai Tájházba. Két iskola, az ócsai Halászy Károly Általános Iskola, és az Ócsához közel eső felsőpakonyi Herman Ottó Általános Iskola 2-2 osztálya volt az a szerencsés, amely részt vehetett ezeken a programsorozatokon. A tematikus foglakozásokon 10 alkalommal ismerkedtek a gyerekek a jeles napok népi hagyományaival, gazdasági munkáival. A 1,5 órás foglalkozásokon számos ismeretet szerezhettek a népszokásokról, mindig megkóstolhatták a jeles napokhoz kötődő népi ételeket, és kézműves foglalkozások során az adott hónaphoz kapcsolódó tárgyakat, játékokat készíthettek.

A múzeumi órák 6 alkalma során a felső tagozatos diákok a régmúlt embereinek ócsai életével, annak minden elemével ismerkedhettek meg. A hagyományos építkezéssel, a házak berendezéseivel, a tárgyak használatával, az öltözködéssel, a tárolás módjaival, a hulladékkezeléssel.

A pályázati támogatásból mindkét múzeumpedagógiai programsorozathoz kiadásra került egy-egy munkafüzet, amely segítséget nyújtott a programokon résztvevő gyerekeknek ismereteik feldolgozásában, rögzítésében. A jellegzetes ócsai népviselet bemutatásához, konkrétan az egyik múzeumi órához készült a papír öltöztetőbaba.
Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.