Jelen projekt keretében az Ócsai Tájház komplexum és a Madárvárta fejlesztését, valamint gépbeszerzéseket tervezünk megvalósítani. A meglévő épületek és építmények jelen állapotukban nem tudnak teljes körűen megfelelni a természet felfedezésének élményét bemutató helyszíneknek és fejlesztésre szorulnak, állapotuk jelentősen leromlott, illetve hiányoznak a szükséges infrastrukturális feltételek.
Ócsai Tájház komplexum
Az Ócsai Tájház és Turján ház gyűjteményeinek, kiállításainak, valamint oktató tereinek, és az itt szervezett rendezvényeknek kiemelt szerepe van a helyi néprajzi értékek és hagyományok hosszú távú megőrzésében, valamint az elmúlt évszázadok népi életmódjához kötődő megmaradt értékek bemutatásában. A kiállításokon keresztül és a tárgykészítő foglalkozások alkalmával nyílik lehetőség a hagyományos paraszti szemlélet és eszközhasználat sokoldalúságának bemutatására.
Az Ócsai Tájház komplexum átalakításával és felújításával egy természetvédelmi, táj- és kultúrtörténeti központot hozunk létre új Natura 2000-es kiállítással. A projekt fő célja, hogy Ócsán megfelelő körülmények között kibővüljenek a már bevált és folyamatosan megújuló környezeti nevelési programok és az ehhez szükséges felszerelés, helyigény és infrastruktúra rendelkezésre álljon.
A felújítás során a tájházak eredeti jellegét kívánjuk megőrizni. Az épületek sajátosságai megmaradnak és ezt már a tervezés során figyelembe vesszük, ugyanakkor bővülő funkciókkal és térrel nyitjuk meg a teret a közönség előtt.
Ócsai Madárvárta
A projekt ezen elemének a célja, hogy a Madárvártán aktív elérést biztosítsunk a madárgyűrűzési bemutatóknak és korosztálytól függetlenül minél több látogatóval ismertessük meg a környéken található Natura 2000-es jelölőfajokat. A projekt eredményeinek köszönhetően az Ócsai Madárvárta és környezete újra használható állapotba kerül és népszerű látogatóhely lesz családok, kirándulók és mindenki számára, aki a természet és a madárvilág iránt érdeklődik.
Rákosi vipera megőrzésére irányuló élőhelykezelés
A projekt harmadik fő eleme az élőhelykezeléshez szükséges gépbeszerzés. A rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) hazánk és Európa egyik legveszélyeztetettebb gerinces állata. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft. A Vörös Könyv a kipusztulás közvetlen veszélyébe került fajok között szerepelteti.
Jelen projektben az élőhely kezeléshez szükséges eszközök beszerzését tervezzük (traktor, szárzúzó, kasza, bálázó), mivel az élőhelyek degradálódása, a legeltetés felhagyása következtében a rákosi vipera élőhelye egyre inkább visszaszorul. A gyepterületek megfelelő kezelésének hiánya a lágyszárúak fajgazdagságának csökkenését vagy a cserjésedés folyamatának térnyerését eredményezi, mely folyamatot a projektből vásárolt gépekkel történő kezeléssel próbálunk meg visszafordítani.
LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK:
Támogatási szerződés:
Hatályos támogatási szerződés >>
Egyéb szerződések: