A projekt célja a szlovákiai és magyarországi helyszíneken bolygatott dunai holtágak és árterek vízjárásának visszaállítása, a közösségi jelentőségű ártéri élőhelyek helyreállítása és ezekhez kapcsolódóan a természetvédelmi törekvések széleskörű megismertetése.
A pályázat címe angol nyelven:
Conservation and management of Danube floodplain habitats
A magyarországi célterületek és tevékenységek:
- Fekete nyár törzsültetvény és anyatelep létesítése a Rácalmási-szigeten. Célja a genetikai anyag archiválása és az élőhely-rekonstrukciós munkákhoz szükséges csemeték előállítása. A feladat részét képezi a Duna mentén fekete nyárfák mintázása és genetikai vizsgálata is.
- Élőhely-rekonstrukciós munkák a Háros-szigeten. Az ártéri puha- és keményfás ligeterdők megőrzése érdekében lágy- és fásszárú özönnövények (zöld juhar, japán keserűfű, Solidago sp.) visszaszorítását, az egykori katonai használatból maradt hulladék (lőszer, betonmaradványok) felszámolását, a terület védelmét és értékeinek további feltárását végezzük el.
- A dunai ártér értékeinek a természetvédelmi munkának a széleskörű megismertetése érdekében a Szentendrei Duna-ágon végzett vízi szakvezetéseket, családi napokat szerveztünk Dömösön és kiadványokat adtunk ki.
Érintett szervezetek:
- Vezető partner: Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ),
- Water Management Construction, state enterprise (VV),
- Water Research Institute (VÚVH),
- National Forestry Center (NLC – LVÚ),
- Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI).
A pályázat honlapja >>
Kapcsolódó anyagok:
- kiadványok: Cincér újság – a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság hírlevele, 3 szám (lásd. lent, letöltési lehetőséggel)
- rétisas fészekkamera >> (cikk a Cincér újság 2018. téli számában)
- Egy Nemzeti Park születése - Mobilkiállítás >>