2018 őszén indult egy civil kezdeményezés Fejér megyében, amely a gazdálkodókra fókuszálva a ragadózó madarak rágcsáló fogyasztás tevékenységére kívánja felhívni a figyelmet. A kezdeményezés Igazgatóságunk Kelet-Pest Megyei Természetvédelmi Tájegységében táptalajra lelt, és azt átvéve, továbbgondolva belevágtunk egy természetvédelmi akciósorozatba.
Alaptevékenység, hogy fészket nem építő ragadozó madarainkat, elsősorban a vörös vércsét, de akár a kékvércsét, vagy az erdei fülesbaglyot megcélozva mesterséges költőládákat helyezünk ki. A természetvédelem szervezetei ezt a tevékenységet évtizedek óta végzik, zömmel saját hatáskörben. Az új ötlet alapján a földtulajdonosok bevonásával, kvázi a gazdálkodó részére biztosít a természetvédelem olyan a mérgeket kiváltó biológiai fegyvert, amely segíti a pockok elleni védekezést. Mára már ez az akciósorozat széles társadalmi elfogadottsággal fut tovább. Íme néhány jó példa:- Voltak, akik anyagi támogatással, voltak akik alapanyag felajánlással veszttek részt a munkában.
- Kaptunk már elkészített ládákat budapesti zöld szemléletű fiataloktól.
- Van ahol egy baráti társaság egy garázsban, ilyen-olyan maradék anyagokból ütött össze néhány ládát.
- Vagy épp egy elkötelezett küzdősport egyesületi vezető a saját tagságból olyan profi csapat bevonását tudta megoldani, akik a mintadarabot látva nem csak egyszerűen lemásolták azt, hanem élettartam növelő innovációkat alkalmazva, tetőcseréppel ellátott vércseládák sorozatgyártását kezdték meg saját asztalosműhelyeikben.
- És volt olyan vállalatvezető, aki miután látta, van fantázia a projektben, egyszerűen legyártott négy raklapnyi, összesen majd 100 db. vércse és szalakóta költőládát.
A program helyi koordinátoraként rengeteg pozitív élményt kaptam már ettől a projekttől, de amikor ott áll az ember egy gyártócsarnokban, négy raklap költőláda előtt, annak azért különleges varázsa van.
Köszönettel tartozunk:
- Az Aranyablak Kft. ügyvezetőjének, Horváth Antalnak a majd száz költőláda legyártásáért.
- Az „Aszód Természeti Értékeiért” dolgozó civileknek a „garázsprojektért”.
- A Dpm Szortiment Kft.-nek több tízezer szög felajánlásáért.
- A Galgamenti Wado-ryu Karate Egyesület tagságának és támogatóiknak.
- Különösen Fási Tibornak, aki szabadidejét nem kímélve vesz részt a hírveréstől a kihelyezésekig.
Továbbá:
- Nagy Bagács Józsi ácsmesternek/Bag
- Kovács Zoltán ácsmesternek/Élgerinc Kft. Kartal
- Terrán Kft. – nagyméretű speciális tetőcserép biztosítása
- Zöldövezet Társulás aktivistáinak, a ládakészítésért és kihelyezésben történő részvételért.
És végezetül szeretnénk megköszönni azoknak a gazdálkodóknak, akik Albertirsán, Kartalon, Nagykátán, Tápiószentmártonban területet biztosítottak az első 16 költőládának. A gazdálkodókkal közösen végrehajtott kihelyezések során minden esetben megbizonyosodhattunk arról, bár az intenzív mezőgazdaság az egyik legnagyobb veszélyeztetője a természeti értékeinknek, de ha az egymást tiszteletben tartó párbeszéd útján közelítünk az élő nemzeti kincseink megőrzéséhez, akkor nagy dolgokat hajthatunk végre közösen.
Megragadva a pillanatot jelezzük, hogy újabb Kelet-Pest Megyei gazdálkodók jelentkezését várjuk Acsától-Kocsérig, Maglódtól-Szentlőrinckátáig!
Bővebben a projektről a Kelet-Pest Megyei Természetvédelem oldalon, valamint a #vércse hashtag használatával találunk információt a „nagyonnépszerű közösségi oldalon”.
Németh András
természetvédelmi őrkerület vezető