Ünnepélyes keretek között indult el a közösen megnyert EU-s pályázat.
Pilisborosjenő Község Önkormányzata vezető partnerként fogadta a többi partner szervezet képviselőit, a környékbeli és helyi lakosokat, valamint az újságírókat. Vladimira Fabriciusova és Érdiné dr. Szekeres Rozália az UNESCO MAB Szlovák és Magyar Nemzeti Bizottságainak elnökeként méltatták a páratlan összefogást, ugyanis eddig még nem volt arra példa, hogy öt bioszféra rezervátum dolgozna közösen, ráadásul egy határ két oldalán úgy, hogy az edukációra is nagy hangsúlyt fektetnek.
A bioszféra rezervátumokat (BR) az UNESCO jelöli ki az Ember és Bioszféra (MAB) program keretében. Küldetésük azon a felismerésen alapul, hogy a biodiverzitás megőrzése csak a helyi közösségek összefogásával lehetséges. Fő céljuk, hogy előmozdítsák és bemutassák az ember és a bioszféra kiegyensúlyozott kapcsolatát.
Tömöri Balázs, Pilisborosjenő polgármestere házigazdaként köszöntötte a megjelenteket, különösen a határon túlról érkezetteket, majd átfogóan mutatta be a projektet, kitérve arra is, hogy egy önkormányzatnak kötelessége megvédenie természeti környezetét. A szlovák-magyar határ menti bioszféra-rezervátumok a mostani pályázat alapján közel 1 M EUR költségvetésű közös uniós pályázatot valósítanak meg 2024-2026 között. A magyar-szlovák határtérségben öt BR található. Közülük a Pilisi BR, a Fertő-tó BR és a Zólyom melletti Pol’ana BR támogatott partnerként, az Aggteleki BR és a Szlovák Karszt BR pedig társult partnerként vesz részt a programban.
A projekt célja a bioszféra-rezervátumok fenntartható fejlesztése a helyi közösségek összefogásával, önkéntesek bevonásával és természet-alapú megoldások alkalmazásával. Fontos szempont a határ két oldalán található BR-ok közötti tapasztalatcsere és hosszútávú együttműködés kialakítása.
Ehhez a partnerek 12 mintaprojektet valósítanak meg:
Természetes élőhelyek helyreállítása: Kistómalmi-láprét (Fertő-tavi BR), Hrončiačka és Pstruša vizes élőhelyek (Poľana BR) rekonstrukciója, integrált erdőgazdálkodás (Pilis BR)
Veszélyeztetett fajok védelme: Hüllő- és kétéltű fajok, Hegyi tarsóka, Vadmacska fajvédelmi programok (Pilis BR)
Inváziós fajok visszaszorítása: Bálványfa és japánkeserűfű visszaszorítása, Visegrádi-öböl inváziós faj mentesítési terve (Pilis BR)
Környezeti nevelés: „Mobil BR” (Poľana BR), BR kapuja tanösvény és turista fogadóközpont (Poľana és Pilis BR Pilisborosjenőn)
A rendezvény többi előadója – dr. Csépányi Péter vezérigazgató-helyettes a Pilisi Parkerdő Zrt-től, dr. Kézdy Pál a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságtól, dr. Vladimira Fabriciusova projekt koordinátor Poľanaról, Komornokiné Márkus Judit projekt koordinátor a Fertő-tó BR részéről – részletesebben is kifejtette ezeket a programelemeket.
Konok Edit (BURST Nonprofit Kft.) az előadások zárásaként a várható eredményekről számolt be. A BR-ek a projekt tapasztalataira építve kidolgozzák közösségi szemléletű,
természetalapú megoldásokra is építő stratégiájukat, szervezeti-működési és kezelési tervüket. A szakmai tudásmegosztás érdekében pedig módszertani útmutató készül a Közép-Európai BR-ek számára, szakmai eseményekre kerül sor és a projekt nemzetközi ismertségét az EUROMAB konferencián való részvétel fokozza. A lakossági programok révén növekszik a BR-ok ismertsége, javul a lakosság környezettudatossága, erősödik az önkéntesség.
Az előadások diái itt tekinthetőek meg: https://1drv.ms/p/c/d51a86c39f749c35/EWKYUGtgwHNPizqmjxjTaZMB30LxyNfZqhVYXh_xHP0nIw?e=WmmyPu
A kerekasztal beszélgetés keretében a résztvevők arra a kérdésre válaszoltak, hogy mit jelent nekik a szlovák-magyar együttműködés és kiemelték a tapasztalatcsere jelentőségét. Résztvevők kérdéseire elmondták, hogy bár ez az összefogás inkább helyi és régiós szinten tud hatni a politikára – a bálványfák visszaszorításához például helyi megmozdulásokra lesz szükség -, de indirekten és egyes témákban – fajvédelem – akár direkten is. Mindenképpen jó példa az országos politikák felé az összefogás arra, hogy hogyan tudnak együttműködni különböző hátterű szervezetek, emberek.
A projekt alapadatai:
Címe: Bioszféra-rezervátumok közösség- és természetalapú fejlesztése a magyar-szlovák határ mentén a biológiai sokféleség közös védelme és gazdagítása érdekében – HUSK Bioszféra-rezervátumok gazdagítása érdekében
Teljes költségvetése: 971 544 EUR; Uniós támogatás: 778 993 EUR
Projekt partnerek:
Pilisi BR: Pilisborosjenő önkormányzata, Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Pilisi Parkerdő Zrt.
Fertő-tó BR: Fertő-Hans ág Nemzeti Park Igazgatóság
Pol’ana BR: Náš región Podpoľanie civil szervezet, Vígľaš Önkormányzata
BURST Nonprofit Kft.
A program neve: Green-cooperations / Protection and preservation of nature, biodiversity and green infrastructure / Biodiversity (HUSK/2302/1.2/067)