Természetvédelmi fejlesztések és új bemutatóhely a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzetben.
„A természet felfedezésének élményét nyújtó bemutatóhelyek fejlesztése Natura 2000 fajok és élőhelyek megismertetése érdekében, Budapest vonzáskörzetében - I." című, VEKOP-4.2.1-15.-2016-00006 projekt keretében az Igazgatóság két bemutatóhelye újult meg: a pilisszentiváni Pilisi Len Látogatóközpont mellett a most átadásra kerülő Farmosi Madárvárta is.
A Farmosi Madárvárta Natura 2000 bemutatóhely a környék környezeti nevelési és ökoturisztikai bázisaként és az önkéntes természetvédelmi munka központjaként szolgál. A Széchenyi 2020 program keretében felújított Farmosi Madárvárta átalakított tanyaépülete (egykori gátőrház) a korszerű madárgyűrűzési bemutató hely kiszolgáló épületeként látja el funkcióját.
Az újonnan felépített faszerkezetes pajta pedig a Natura 2000 bemutatóhelyként a madárgyűrűzési foglalkozások és a tudományos-természetvédelmi célú madárgyűrűzési tevékenységet kiszolgáló épületként működik. Az épületek körül a gyerekcsoportok élményszerű fogadását szolgáló interaktív és információs elemeket helyeztünk el.
A Madárvárta egyúttal a hagyományos farmosi békamentés bázisa is, valamint a tavaszköszöntő Gólyaváró Családi nap helyszíne is, melyet idén április 2-án szombaton rendezünk meg.
A projekt teljes költsége bruttó 350 M Ft, ebből a Pilisi Len Látogatóközpont felújítása bruttó 200 M Ft, a Farmosi Madárvárta felújítása bruttó 88,3 M Ft.
A megújult Madárvárta átadása (balról: Vidra Tamás tájegységvezető, Czerván György orsz. képviselő, dr. Rácz András államtitkár és Füri András igazgató)
„A kiemelt jelentőségű, országosan ritka pannon szikes, vizes élőhelyek rekonstrukciója a Gerje-Perje-síkon” c. projekt egyik fő célkitűzése a védett Galgahévízi-láprét, továbbá az Alsó-Tápió és a különleges madárvédelmi területeken található vizes élőhelyek vízellátásának biztosítása. A tizenegy helyszínen elvégzett beavatkozások kedvező hatással lesznek a területek talajvíz háztartására éppúgy, mint a Natura 2000 jelölő madár és egyéb állatfajokra.
A Nagykáta - Egreskátai majorban megvalósított beruházás eredményeként egy korszerű téli szálláshely került kialakításra a DINPI szürkemarha állománya részére. A természetközeli legeltetés hozzájárul a Hajta-mente természetmegőrzési területen a Natura 2000 jelölő fajok és élőhelyek megőrzéséhez. Az európai uniós támogatás segítségével új karámok, szemestakarmány-tároló, tüzivíz-tároló, újabb itatók kialakítása valamint kerítés építése valósult meg.
A VEKOP-4.2.1-15-2016-00003 projekt teljes költségvetése bruttó 600 M Ft, ebből a vizes élőhelyek rekonstrukciója bruttó 147 M Ft, az Egreskátai major fejlesztése pedig 337 M Ft.