Május 25-én Acsa és Püspökhatvan között egy magányosan kóborló barnamedvéről érkezett lakossági bejelentés az Acsai Közös Önkormányzati Hivatalhoz. Az Önkormányzat értesítette a Pilisi Parkerdőt a történtekről, a vizsgálat pedig igazolta, hogy valóban medve járt a térségben. A medve mozgásának nyomon követése érdekében a Pilisi Parkerdő Zrt. – egyeztetve a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságával – vadkamerákat helyez ki. A területért felelős hivatásos vadászok és a természetvédelmi őrszolgálat munkatársai naponta, rendszeresen ellenőrzik az érintett körzetet.
Május 25-én, reggel, háromnegyed kilenckor jelezte az Acsai Közös Önkormányzati Hivatalnál egy autós, hogy medvét látott áthaladni az Acsa és Püspökhatvan közötti közúton. Az Önkormányzat bejelentését követően a Pilisi Parkerdő szakemberei a helyszínre siettek, ahol a medve jelenlétének egyértelmű nyomait rögzítették, amiről haladéktalanul értesítették a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársait. A két szervezet szakemberei közösen folytatják a terület átvizsgálását. Az állat mozgásának nyomon követése és tartózkodási helyének pontos meghatározása érdekében a Pilisi Parkerdő folyamatos, 24 órás, valós idejű megfigyelést biztosító vadkamerákat helyezett ki. A Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei azt javasolják, hogy a kirándulók jelenleg kerüljék el az Acsa és Püspökhatvan környéki erdőségeket.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a lakosság számára fontos információkat közzéteszi honlapján.
FRISSÍTÉS:
A május 25-én Acsa és Püspökhatvan között észlelt barnamedve létezését immár egy Iklad közelében készült felvétel is bizonyítja. A Pilisi Parkerdő Zrt. és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság ismét felhívja térség lakosságának és a kirándulók figyelmét, hogy ne látogassák a környék erdőségeit. Az erdőgazdaság és a nemzeti park szakemberei továbbra is fokozott ellenőrzéseket tartanak, hogy nyomon követhessék az állatot.
A valószínűleg magányosan kóborló medvét Iklad község határában, a helyi vadásztársaság leshelyének környékén kihelyezett vadkamera rögzítette ma hajnali három óra tájban. Az állat két órán keresztül tartózkodott a településtől keletre található erdőfoltban, mintegy húsz kilométerre a tegnapi észlelés helyszínétől, az Acsa és Püspökhatvan közötti úttól.
A Pilisi Parkerdő és Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság fokozott figyelemre inti a környék - tehát a Galga-völgy déli, a Gödöllői-dombság északi része és a Cserhátajla - lakosságát és a kirándulókat, és kérik, hogy ne látogassák a környék erdeit.
FRISSÍTÉS 2:
Szombaton Kartal határában látták a medvét
Egyre több bejelentés érkezik a Gödöllői-dombság északi részén kóborló medvéről. Az első acsai és ikladi észlelések után szombaton Kartal határában, a Virágospusztai Vadásztársaság területén figyelték meg az állatot.
A táplálékban gazdag területen a vadászok egész éjszaka szemmel tartották a medvét. A vadásztársaság haladéktalanul értesítette a hatóságokat, valamint a Pilisi Parkerdő szakembereit, és figyelmeztető táblákat is kihelyezett a környéken. Az erdőgazdálkodó és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei folytatják közös ellenőrzéseiket és folyamatosan nyomon követik az állat mozgását.
Továbbra is kérik a környéken lakókat és a turistákat, hogy kerüljék el a cserhátaljai erdőket. A védett barnamedve alapvetően békés természetű, de a konfliktusok elkerülése érdekében érdemes biztosítani számára a nyugalmat és kerülni a kontaktust.
Fotó: Kovács Róbert - Agro Jager News
FRISSÍTÉS 3:
Újabb medveészlelés Iklad határában
Csütörtök reggel Iklad határában, a korábbi észlelés helyén ismét medvét rögzített a vadkamera.
A helyi vadásztársaság leshelyének környékén kihelyezett vadkamera ismét medvét rögzített ma reggel hat óra körül. Az állat hosszan tartózkodott a településtől keletre található erdőfoltban, mintegy húsz kilométerre a legelső észlelés helyszínétől, az Acsa és Püspökhatvan közötti úttól.
A Pilisi Parkerdő és Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság továbbra is fokozott figyelemre inti a környék - tehát a Galga-völgy déli, a Gödöllői-dombság északi része és a Cserhátajla - lakosságát és a kirándulókat. Kérik, hogy a turisták ne látogassák a környék erdeit, mivel a védett barnamedve alapvetően békés természetű, de a konfliktusok elkerülése érdekében érdemes biztosítani számára a nyugalmat és kerülni a kontaktust.
Fotó: Galgatáj Vadásztársaság
Miközben a fokozottan védett fajok jelenléte természetvédelmi szempontból előnyös, hiszen elősegítik és támogatják az erdei ökoszisztéma természetes folyamatait, ugyanakkor az ember-természet konfliktusmentes kapcsolata, a házi- és haszonállatok védelme érdekében alapvető fontosságú feladat a ragadozók előfordulási helyeinek pontos ismerete. A Gödöllői Erdészet területén telepített vadkamerák folyamatos, 24 órás megfigyelési adatai, valamint a hivatásos vadászok és természetvédelmi őrök rendszeres ellenőrzései is ezt a célt szolgálják.
A vadon élő állatok az erdő természetes részei. Ám ha túrájuk, sétájuk során mégis találkoznának medvével, a következő viselkedési szabályok betartását javasoljuk:
- A medve alapvetően békés természetű és csak nagyon ritka esetben kerül sor az emberrel való konfliktusra. Amennyiben medvét látunk, ne közelítsünk hozzá, legyen bármilyen korú az állat (a bocsok megközelítése leggyakrabban az anyaállattal való találkozást is magával vonja).
- Ne tegyünk hirtelen mozdulatot, kerüljük a szemkontaktust és lassan, hátrálva távolodjunk el a helyszínről.
- Ha olyan területen járunk, ahol medve is előfordulhat, érdemes nappal, társaságban és beszélgetve közlekedni, a zajt a legtöbb esetben elkerülik az állatok. Az erdőben való sátrazáskor az élelmiszereket mindig a tábortól távolabb eső fára függesszük fel, kerüljük az erős illatú élelmiszereket és a maradékot mindig szagmentesen csomagoljuk el.
További tudnivalók a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság weboldalán >>
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság - Pilisi Parkerdő Zrt.
Budapest, 2022. 05. 25.
FRISSÍTÉS: