Ismét előkerült az Anker-araszoló a Vértesben

Anker-araszoló (Fotó: Dr. Riezing Norbert)

Közel egy évtized után ismét sikerült megtalálni a Vértesben a fokozottan védett Anker-araszolót, vagy régebbi nevén magyar téliaraszolót (Erannis ankeraria).

Ezt a fajt hazánkban, a mai Budapest területén fedezték fel és sokáig csak ez az egyetlen élőhelye volt ismert. Azóta hazánkon kívül Olaszországból és a Balkán-félsziget néhány pontjáról mutatták még ki (Kis-Ázsiában egy másik alfaja él). Itthon középhegységeinkből ismert, de ritka és nagyon lokális. A hazai fauna állatföldrajzi és természetvédelmi szempontból érdekes faja, mely értékes, jó természetességi állapotú életközösséget jelez. Ezért is került fel az EU közösségi jelentőségű (Natura 2000) fajai közé.

 

Így néz ki egy kevésbé fotózott perspektívából

Mintha egy apró baglyot mintáztak volna szőrök közé

A szubmediterrán jellegű, nyílt, gyepekkel mozaikoló, erdősztyepp jellegű molyhos tölgyesek faja. Kora tavasszal, időjárástól függően február végétől március első feléig, éjszaka repül, de csak egy rövid időszakban. Állománya a Vértesben annyira kis számú, hogy ez a lepke gyakran az észlelési küszöb alatt marad. Megtalálását tovább nehezíti, hogy a hozzá nagyon hasonló sárgás tavasziaraszoló vele egy időben és tömegesen jelenik meg. Keresése – az éjszaka bizonyos szakaszában, lámpával, az ágakon pihenő egyedek – a „tűt a szénakazalban” hasonlattal jellemezhető.

A nagyon hasonló, tömegesen rajzó sárgás tavasziaraszoló hím (a lepke formájú) és a rejtőzködő mintázatú, röpképtelen nőstény

Dr. Riezing Norbert

Vértesi Tájvédelmi Körzet

Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal 1976-ban hozta létre a Vértesi Tájvédelmi Körzetet, mely a hegységből 15.000 hektár nagyságú területet foglal magában. A tájvédelmi körzet megalapításának célja az volt, hogy a Tatabánya, Székesfehérvár, Mór által meghatározott, erősen iparosodott környezetben megőrizze és az utókornak átadható állapotban tartsa a Vértesben és környékén található természeti örökséget. Mik ennek az örökségnek a jellegzetességei? Mindenek előtt az a biológiai sokféleség, a természetnek az a gazdagsága, mely a kedvező környezeti adottságok következtében ezen a viszonylag kis területen kialakult. Ez a nagyfokú változatosság megnyilvánul a földtani felépítésben, a domborzati és kitettségi viszonyokban, valamint a növény- és állatvilág változatosságában is.

Tovább
Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.