2024. szeptember 12-13-án bemutattuk a projektben részt vevő partnereinknek a Kocséri Gyepkezelési Tanácsadó és Tájegységi Központot.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018) projekt keretében vásárolta és újította fel azt a Pest megyei Kocséron álló ingatlant, amely a gyepvédelmi tanácsadó kollégák szakmai munkáját fogja szolgálni. A múlt heti átadó ünnepségen a projektben részt vevő Herman Ottó Intézet, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság valamint a Zöld Akció Egyesület kollégái vettek részt.
A Gyepvédelmi Tanácsadó Szolgálat (GYTSZ) feladata a természetvédelem és mezőgazdasági tevékenységek érdekeinek összehangolása és a gyepgazdálkodást folytatók szakmai támogatása. A GYTSZ tagjai tanácsot adnak a gazdálkodóknak a természetbarát gyepgazdálkodás megtervezéséhez, finanszírozásához és megvalósításához. A projekt megvalósítása során célunk volt, hogy ezt a szolgáltatást a célterületek közvetlen közelében is biztosítani tudjuk, így mostantól már ebben szépen felújított irodában várjuk a gazdálkodókat. A rendezvény első napján az ünnepélyes átadó után utunk azonnal a környező Natura 2000-res gyepekre vezetett és a naplemente már a kocséri Sár-halmon érte a résztvevőket, miközben egy háromszáznál is több egyedet számláló kékvércse gyülekezőhelyben is gyönyörködhettünk.
Másnap reggel a csapat a tiszajenői Fényes-tó frissen lehatárolt ex lege szikes tavához indult, ahol közösen felállítottunk egy természetvédelmi területet jelző táblát, majd megtekintettük a környező gyepeket. Innen átgurultunk a jászkarajenői Varga-nádas fehér medrű tavaihoz, ahol az élőhely-rekonstrukciós beavatkozások jelenleg kevésbé látványos eredményeit néztük meg. Következő megállónk a kocséri Nagygát-tó gyepterületei voltak, végül Nagykőrös határában, a Gógány-ér mellett csodáltunk meg egy tárnicsos láprétet.