Segítő madárvédelmi tevékenységeink bemutatása Száron és Zsámbékon.
Két település madárvédelmi tapasztalatait mutatjuk be, ahol több évtizeddel ezelőtt mindennapos látvány volt az aktív gólyafészek. Helyi lakosok, civil szervezetek kezdeményezésére, valamint természetvédelmi őreinek szakmai támogatásával sikerült elérni, hogy újra költőhelyként válasszák Szárt és Zsámbékot.Száron tavaly, 50 év után kezdett költésbe egy gólyapár. A gólyák által kiválasztott villanyoszlop azonban sajnálatos módon egy nyári viharban rövidzárlat miatt kigyulladt a fészekkel együtt. A gólyapárnak még sikerült időben leugraniuk az égő fészekről, de a költés megsemmisült.
Az E.ON Hungária Zrt. szakemberei példás gyorsasággal felállítottak egy faoszlopot, tetején műfészekkel. A gólyakosarat előzőleg Klébert Antal természetvédelmi őr szakmai támogatása alapján, helyi önkéntesek „megfonták”, mohával kellemes lakhellyé varázsolták. A gólyák viszont még mindig a veszélyes oszlopot választották, ezért újra akcióba kellett lépni: az oszlopfejre fészekrakás ellen gátló elemeket tettek fel. Végül a tojó rászállt ugyan az új fészekre, de nem volt sikeres költés abban az évben.
Felmerült, hogy a kihelyezett oszlop nem túl stabil. Idei visszatérésükben bízva, szintén az E-ON szakemberei kitámasztották és még jobban megerősítették a műfészek rögzítését.
Zsámbékon is több mint 30 év után, kihelyezett műfészeknek köszönhetően az elmúlt években többször is költöttek gólyák. 2018-ban és 2019-ben tragikus események sorozatai vezettek gólyapusztulásokhoz.
Az áramütés mellett gázolások történtek. A gólyák miután elfoglalnak egy fészket elkezdik a maguk által gyűjtött ágakkal is megerősíteni, felkészíteni a költéshez. Ezért látjuk gyakran őket leszállni a földre, a fészek közelében sétálgatni, akár a közelben lévő útpadkán is. De nagyon szeretnek az országút mellett frissen levágott fűben gilisztát vagy rovarokat gyűjtögetni. Nagy veszélyt jelentenek rájuk nézve a gyors hajtók, a figyelmetlen autósok.
De előfordul, hogy egy fészek kevésnek bizonyul. Tavalyi évben egy újonnan megjelent gólyapár zavarta meg a már évek óta fészkelő párt. Általában a fiatal revír nélküli gólyák támadják meg a lakott fészkeket, mert tombol bennük a költési vágy. A tojót lezavarták, a fészekből kidobták a kisfiókákat. Emiatt Zsámbéki-medence Tájvédelmi Egyesület és a Zsámbék Város Önkormányzata az ELMŰ Hálózati Kft-hez fordult segítségért, hogy a meglévő fészektartó mellé további fészektartók kerüljenek kihelyezésre. Az áramszolgáltató szakemberei idén februárban helyszíni szemlét tartottak. Vállalták 2 új fészektartó kihelyezése mellett a környéken található oszlopok szigetelését is. A munkákat március első felében fogják elvégezni.
Fenti példák is jól mutatják mennyiféle probléma merülhet fel madárvédelmi tevékenységeink során. Ezeket a problémákat csak összefogással tudjuk megoldani. Jó látni, hogy a helyiek számon tartják a fészkeket, gondoskodva várják az Észak-Afrikai telelőterületről márciusban visszatérő fehér gólyákat.
Ezúton szeretnénk megköszönni mindenkinek, aki részt vett ezekben a munkákban, többek között: E.ON Hungária Zrt. munkatársai, Klébert Antal és Bíró Sándor természetvédelmi őrök, Tóth Péter önkéntes polgári természetőr, ELMŰ Hálózati Kft, munkatársai, Zsámbéki-medence Tájvédelmi Egyesület, Zsámbék Város Önkéntes Tűzoltó Egyesület.
A gépjárművezetőktől pedig azt kérjük, vigyázzanak út mellett fészekanyagot és táplálékot gyűjtő gólyákra!
A cikk összeállításában részt vett:
Klébert Antal természetvédelmi őr
Tóth Péter polgári természetőr
Berkó Gyöngyi ökoturisztikai referens, polgári természetőr
Böhm András ZSMTE - elnök