Tanösvény-átadóval, természetismereti játékokkal és a Tápió-vidék elmúlt 20 évének bemutatásával ünnepeltük a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet 20 éves jubileumát. A Tápióságon zajló rendezvényen részt vett Balczó Bertalan helyettes államtitkár is.
Idén 20 éves a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság egyik legváltozatosabb védett természeti területe, a Pest megye keleti szélén elterülő Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet. Vadregényes mocsarak, meredek homokbuckák, tikkadt legelők, virágpompás kaszálók jellemzik ezt az alig ismert területet. Akár szakemberként, akár kirándulóként látogatunk el ide, egyből rácsodálkozhatunk a természeti értékek eme sokaságára. Kevesen tudják, hogy itt csordogál a Felső-Tápió, amely az Alföld az egyik legtermészetesebb formában megmaradt vízfolyása; vagy, hogy itt él hazánk egyik legnagyobb fátyolos nőszirom állománya. A Hajta-menti mocsarakban pedig ma már gyakorinak számít a nádasok gyönyörű hangú énekese, a fülemülesitke. Az év bármely időszakában érdemes eljönni ide, legyen szó tavasszal a Farmosi Békamentésről, vagy a nyár végétől működő Farmosi Madárgyűrűző és Vonuláskutató Táborról. Persze egy látogatást megér a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szürkemarha gulyája is, mely a nagykátai Nyík-réten gondoskodik a fajgazdag gyepek hosszú távú fenntartásáról.A rendezvénnyel ezt a kevéssé ismert, de annál érdekesebb területet népszerűsítette a Nemzeti Park Igazgatóság. Az eseményen köszöntőt mondott Balczó Bertalan helyettes államtitkár, valamint Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója. Ezt követően Vidra Tamás tájegységvezetője 20 képben mutatta be a tájvédelmi körzet 20 évét; majd az iskolakertben került sor a Gólyahír Tanösvény ünnepélyes átadására.
A délután folyamán a Papp Károly Általános Iskola hangulatos kertjében játékos környezeti nevelési programot szerveztünk a helyi és a környező iskolák alsó tagozatos csoportjai számára (természetismereti játékok, tanösvény-bejárás), melyet a jászberényi Sasközpont munkatársainak madaras bemutatója színesített.
Az idén 20 éves Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet területét több európai uniós pályázat is érinti. Jelen program a Szárazgyepek megőrzése Közép-Magyarországon című EU LIFE+ Nature Program támogatásával valósul meg. A pályázat célja a nagy természetvédelmi értékű szárazgyepek megőrzése és helyreállítása a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén.