A Fejér vármegyében található két vizes élőhely 965 hektáros összterülete 1979 óta szerepel a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek listáján. A terület eredetileg egybefüggő tó volt, azonban a feltöltődés miatt a Dinnyési-fertő levált a magterületről. Így a Velencei-tavat nyílt vízfelület, míg a Dinnyési-fertőt nádasos, úszólápos, kevés nyíltvizes terület jellemzi. A két tó azonban kiegészíti egymást, szerves részei egymásnak.
A Velence - Dinnyés térség botanikailag is fontos élőhely, előfordul a fokozottan védett hagymaburok (Liparis loeselii) az endemikus kúszó csalán (Urtica kioviensis), a védett mocsári kosbor (Orchis palustris) és a szintén védett fátyolos nőszirom (Iris spuria).
Vízimadarak közül récefélék, gémfélék egyaránt előfordulnak a területen, mind fészkelő, mind telelő állomány fellelhető. A kiterjedt nádasokban nádimadarak fészkelő állománya képvisel természetvédelmi értéket.
A térségben megtalálható gémfélék: a vörösgém (Ardea purpurea), a szürke gém (Ardea cinerea), az üstökös gém (Ardeola ralloides), a nagykócsag (Egretta alba), melyek egyedei fokozottan védettek. A fokozottan védett kanalasgém (Platalea leucorodia) fészkelő állománya kiemelt oltalom alatt áll. (forrás: ramsar.hu)
2016-ban megkezdődött a "Kiemelt jelentőségű vizes élőhelyek fejlesztése és bemutatása Fejér megyében" KEHOP projekt terveinek elkészítése, melyek elfogadása után megkezdődhettek a kivitelezések: legelőször 2020-ban a két (DINPI kezelésében álló) kilátó épült újjá, melyek műszaki átadása is megtörtént az év végére.
Szintén 2016-ban indult a Velencei-tó partfal-felújításai KEHOP projektje,melynek keretében a Velencei-tavi Madárrezervátum területén áramlásjavító kotrásokat végeztek az úszólápok friss vízzel való ellátottsága kapcsán a bevezető vízfolyások mentén. Ezen kívül a tó délnyugati oldalán költőszigeteket alakítottak ki a Sarvajcz-kilátó közelében.
2018-tól az Agárdi Hajózási KHT-vel kötött együttműködési megállapodás alapján rendszeres hajós túrák indulnak a Velencei-tavi Madárrezervátumba szakkísérettel az úszólápok megismerése céljából.