Hajta Természetismereti Túra

Kehop_Hajta

A Tápió-Hajta Vidék Tájvédelmi Körzet természeti értékeinek bemutatására 2003-ban a ''Hajta Természetismereti Túraútvonal'' elnevezésű ösvényt alakítottuk ki, amely - Magyarországon egyedülálló módon - három természetismereti tanösvényt is magában foglal. A mintegy 8 km-es kirándulás keretében szinte minden élőhellyel megismerkedhet a látogató, amely az Alföldre jellemző.

A tápiószentmártoni Nőszirom tanösvény a homokbuckák és a láprétek élővilágát, a farmosi Sóvirág tanösvény a szikesek különlegességeit mutatja be.

A szintén farmosi Kékbegy tanösvényen a nádasokat tanulmányozhatjuk. Az izgalmas bemutatás érdekében a tanösvényen kialakítottunk, egy a nádasba nyúló 210 m hosszú pallósort. A pallósor magassága a mederszinttől 1,3 méterre van, amely lehetővé teszi, hogy a nádas maximális vízborítása esetén is szárazon álljon. A tanösvényen három ismertető tábla került kihelyezésre, amelyek a következő témaköröket ölelik fel:

  • a nádasok ökológiája és növényvilága,
  • állatvilág,
  • nádgazdálkodás tegnap és ma.

A Kékbegy tanösvény abban az időszakban, amikor madárgyűrűző munka zajlik (július 5 - szeptember 11, nem látogatható!


E három tanösvényt köti össze a Hajta-túra útvonala, amelyen további érdekességekkel találkozhatunk. Megmászhatjuk a mocsár szélén álló madármegfigyelő tornyot, bekapcsolódhatunk a farmosi madárgyűrűző tábor életébe, vagy nagyítóval a kezünkben vizsgálhatjuk a vizek mélyén nyüzsgő megannyi élőlényt. A tanösvények külön-külön, de együtt is tartalmas szórakozást nyújtanak.

Tanösvény-füzet kapható: a DINPI Zöld Boltjában (Bp. XII., Költő u. 21.).

A tanösvény elérhető a DUNA-IPOLY MOBILAPPLIKÁCIÓBAN is!

Cím:

2765 Farmos

Megközelítés:

A 311-es műúton Farmost elhagyva Nagykáta felé 1 km-t kell megtenni, majd a Hajta-patak hídja után jobbra (északra) leágazó földútra térve át kell kelni a fénysorompóval védett vasúti átjárón.

Kapcsolattartó:

Vidra Tamás

E-mail:

vidrat@dinpi.hu

Telefon:

+36 30 663 4650

Nyitva tartás:

Szabadon látogatható, szakvezetés kérhető.

FILMPREMIER - Farmos - Természet testközelből

2022 áprilisában adták át a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság európai uniós forrásból felújított Farmosi Madárvártáját. Az új pajta és az átalakított egykori gátőrház a tudományos és a bemutató célú madárgyűrűzést szolgálja. Innen indul a Kékbegy tanösvény, mely a látogatók számára betekintést nyújt a budapesti agglomeráció peremének egyik utolsó még jó ökológiai állapotban lévő tájrészletébe.

Tovább

Tűzvész Farmos mellett

A védett nádas nagy része és a tanösvény pallósora is elpusztult.

Tovább
További kapcsolódó hírek megjelenítése További kapcsolódó hírek elrejtése

Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet

A Pest vármegye K-i részén elhelyezkedő Tápió-vidék Magyarország egyik különleges, természeti látnivalókban még bővelkedő tája. Meredek löszdombok, sivatagot idéző homokbuckák, az Alföld ősi arculatát felidéző mocsarak várják az ide látogató vendéget. Ehhez a Tápió-mente gazdag néprajzi hagyományai és az itt élők hamisítatlan vidéki vendégszeretete párosul. A Tápió-vidék három nagy tájegység, a Duna-Tisza-köze, a Tiszántúl és az Északi-középhegység találkozásánál fekszik, ami egy változatos, ritkaságokban gazdag élővilág kialakulását tette lehetővé. E sokszínűség védelmében jött létre 1998. júniusában a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet. A tájvédelmi körzet mozaikos elrendezésű, három nagyobb és kilenc kisebb részegysége elszórtan helyezkedik el. Területe 4515 ha, amelyből 182 ha fokozott védettséget élvez, utóbbiak csak engedéllyel, szakvezető irányításával tekinthetők meg.

Tovább
Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.