Dunaipoly.hu - Vakok és gyengénlátók számára

02. Erdők

<p class="MsoNormal" style="text-align: justify;"><span style="font-family: 'Times New Roman',serif;">Az erdők sokrétű szerepe közismert. A táji szintű vízmegtartásban a fás vegetációnak kiemelkedő jelentősége van hegy- és dombvidéken, síkvidéken egyaránt. Az erdők önmagukban „természetalapú megoldások”.</span></p>

Az erdők biodiverzitása számos tényezőtől függ, azonban közös bennük, hogy lombkoronájuk csillapítva vezeti a vizet a talajra; talajuk magas szervesanyagtartalma rengeteg vizet képes megkötni. Az erdő az erózió ellen védi a talajt, ahogy a vízfolyás menti fák is megóvják a partot a víz romboló erejétől. A fák árnyékolásukkal és párologtatásukkal alacsonyabb, kiegyenlítettebb hőmérsékletet biztosítanak.

 

Az erdők a mi klímánkon jellemzően zárótársulások, ezért a túlságosan vizes és túlságosan száraz területek kivételével minden területet valamilyen, tájra jellemző erdőtípus borítana. 

 

Az erdők visszaszorításával ezért nemcsak egy fontos élőhely-típusról, hanem egy szabályozó jellegű ökoszisztémáról mondtunk le.

 

Az erdők visszatelepítése rendkívül fontos legalább az eróziónak, deflációnak kitett területeken, valamint az árterületeken, vízfolyások, vízmosások mentén.